Advertisement
Lipiec 2015
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Kapitalizm a socjalizm?

    Główna sprzecznością współczesnego świata stała się sprzeczność między kapitalizmem i socjalizmem; jej podstawowym wyrazem jest walka kapitalizmu z socjalizmem, której różnorodne formy usiłują zapobiec rozszerzaniu i umacnianiu się socjalizmu. Areną bezpośredniej walki kapitalizmu z socjalizmem stają się także kraje Trzeciego Świata; kapitalizm usiłuje zapobiec ewolucji …Read More »
  • Gospodarka rynkowa

    Ogólnie biorąc, rozróżniamy dwa fundamentalnie odmienne sposoby organizowania gospodarki. Na jednym krańcu rząd podejmuje większość decyzji ekonomicznych, a ci, którzy znajdują się na wyższych szczeblach hierarchii, wydają rozkazy ekonomiczne tym, którzy znajdują się na niższych szczeblach. Na drugim krańcu decyzje są podejmowane na rynku, gdzie …Read More »
  • Skutki zbyt wysokiej inflacji

    Zbyt wysoka inflacja, zwłaszcza hiperinflacja są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Jednym ze skutków jest brak możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ wszystkie firmy i przedsiębiorstwa nie mają jak opracować planu działania na rynku i planu swojego rozwoju. Ważnym i niekorzystnym skutkiem jest także osłabienie …Read More »

Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

nagrobek-podwojnyNie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na nagrobek może nam zabraknąć. Jeśli policzymy księdza, grabarzy, zakład pogrzebowy, ubrania dla zmarłego, dewocjonalia, kwiaty, znicze, nawet orkiestrę, to 4 tysiące to zdecydowanie za mało, by za to wszystko zapłacić. Na szczęście jest to jednak jakieś odciążenie finansowe – szczególnie dla osób, które ledwo wiążą koniec z końcem i nie miałyby za co zapłacić kosztów pogrzebu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdemu taki zasiłek pogrzebowy przysługuje. Wręcz przeciwnie. Przysługuje on osobom, które mają rentę, emeryturę, emeryturę pomostową lub które zmarły w czasie pobierania zasiłku chorobowego. Przysługuje on również rodzinie tej osoby. Dokładna lista osób, którym przysługuje taki zasiłek pogrzebowy znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zmarły był ubezpieczony, przysługuje mu zasiłek pogrzebowy.
Warto również sprawdzić, kto kwalifikuje się jako rodzina osoby z rentą, emeryturą czy ubezpieczeniem, bo stąd wynikają czasem pewne nieścisłości. W razie problemów zawsze można skontaktować się z ZUS lub zakładem pogrzebowym czy kamieniarskim (http://nagrobki-granitex.pl/) i zapytać o szczegóły przyznawania zasiłku na pogrzeb, przedstawić całą sytuację zmarłego i przekonać się, czy taki zasiłek pogrzebowy mu przysługuje. Najczęściej odpowiedź jest pozytywna.

Comments are closed.