Advertisement
Lipiec 2015
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Gospodarka nakazowa

    W przeciwieństwie do tego, w gospodarce nakazowej wszystkie ważne decyzje dotyczące produkcji i podziału podejmuje rząd. W gospodarce nakazowej, takiej jak panująca w Związku Radzieckim przez większą część XX w., państwo jest właścicielem większości środków produkcji (ziemi i kapitału); jest także właścicielem przedsiębiorstw w większości …Read More »
  • Społeczne skutki bezrobocia

    Bezrobocie to nie tylko problemy natury ekonomicznej. Wiadomo, że brak pracy to także kłopoty finansowe dla państwa bowiem wiąże się to z zasiłkami oraz ze spadkiem dochodu państwa bowiem spada płynności konsumencka. Ludzie mniej kupują i nie płacą podatków. Jednak bezrobocie to przede wszystkim ludzkie …Read More »
  • Pomoc dla przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju pojawiają się różnego rodzaju formy, które mają za zadanie wspierać nasz rodzinny przemysł i polską przedsiębiorczość. Okazuje się bowiem, że nasze państwo niezbyt dobrze dba o takie działania w naszym kraju, dlatego wielu naszych rodaków posiłkuje …Read More »

Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

nagrobek-podwojnyNie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na nagrobek może nam zabraknąć. Jeśli policzymy księdza, grabarzy, zakład pogrzebowy, ubrania dla zmarłego, dewocjonalia, kwiaty, znicze, nawet orkiestrę, to 4 tysiące to zdecydowanie za mało, by za to wszystko zapłacić. Na szczęście jest to jednak jakieś odciążenie finansowe – szczególnie dla osób, które ledwo wiążą koniec z końcem i nie miałyby za co zapłacić kosztów pogrzebu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdemu taki zasiłek pogrzebowy przysługuje. Wręcz przeciwnie. Przysługuje on osobom, które mają rentę, emeryturę, emeryturę pomostową lub które zmarły w czasie pobierania zasiłku chorobowego. Przysługuje on również rodzinie tej osoby. Dokładna lista osób, którym przysługuje taki zasiłek pogrzebowy znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zmarły był ubezpieczony, przysługuje mu zasiłek pogrzebowy.
Warto również sprawdzić, kto kwalifikuje się jako rodzina osoby z rentą, emeryturą czy ubezpieczeniem, bo stąd wynikają czasem pewne nieścisłości. W razie problemów zawsze można skontaktować się z ZUS lub zakładem pogrzebowym czy kamieniarskim (http://nagrobki-granitex.pl/) i zapytać o szczegóły przyznawania zasiłku na pogrzeb, przedstawić całą sytuację zmarłego i przekonać się, czy taki zasiłek pogrzebowy mu przysługuje. Najczęściej odpowiedź jest pozytywna.

Comments are closed.