Advertisement
System reklamy Test
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Pomoc na drodze rozwoju przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju wielu przedsiębiorców przezywa ogromny kryzys. Jest to oczywiście wywołane wielką falą kryzysu, która dosięgła cały świat. Nie można jednak za wszystko winić kryzysu. Okazuje się bowiem, że niektóre państwa poradziły sobie wyśmienicie z kryzysem. Niestety do …Read More »
  • Gospodarka polska po roku 1989

    W 1989 r., po pierwszych wolnych wyborach, tuż po obaleniu władz komunistycznych w Polsce, ministrem finansów został Leszek Balcerowicz. Zaproponował on szereg zmian, które miały na celu naprawę sytuacji polskiej gospodarki. Owocem tych działań było wprowadzenie pod koniec tego samego roku szeregu ustaw m.in: zasady …Read More »
  • Rozwinięty kapitalizm

    W stadium rozwiniętego kapitalizmu wolnokonkurencyjnego czynnik poziomu sił wytwórczych nie limitował już wysokości stopy aku­mulacji. Wraz z osiągnięciem stosunkowo wysokiego poziomu produkcji i dochodu (na jednego mieszkańca) stopa akumulacji mogła na ogół osią­gać optymalną wysokość. Optymalną, tzn. taką, która zapewniałaby za­trudnienie całego przyrostu siły roboczej …Read More »

Kształtowanie imperializmu

Kształtowanie i ukształtowanie się imperializmu oddziaływało na funkcjonowanie i rozwój gospodarki monopolistycznej państw imperialistycznych. Ważnym źródłem zysków monopoli stały się kraje kolonialne i zależne, będące obszarem ich ekspansji, wywozu kapitału, źródłem tanich surowców i terenem zyskownego zbytu towarów. Stanowiło to jeden z istotniejszych elementów mechanizmu funkcjonowania kapitalizmu monopolistycznego, przyczyniając się zarazem do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego państw-metropolii w pierwszym okresie imperializmu. Wyzysk kolonii i państw zależnych pozwalał łagodzić nieco sprzeczności między kapitałem i pracą w państwach kolonizatorskich. Jednocześnie przekształcenie gospodarki światowej w system naczyń połączonych wzmagało żywiołowość produkcji, co znajdowało wyraz w powszechnych i ostrych światowych kryzysach ekonomicznych. Ukształtowanie światowego systemu zmonopolizowanej gospodarki kapitalistycznej spotęgowało zarazem tendencje do nierównomiernego rozwoju kapitalizmu. Prowadziło to do ostrych kryzysów politycznych i światowych wojen imperialistycznych. Militaryzm i nacjonalizm cechowały rozwijający się i rozwinięty kapitalizm. W okresie kształtowania się społeczeństw kapitalistycznych nacjonalizm odgrywał ważną rolę w formowaniu się jedności narodowej i ekonomicznej poszczególnych państw kapitalistycznych; militaryzm był do tego celu niezbędnym środkiem.

Comments are closed.