Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Polska przesiębiorczość

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju formy przedsiębiorczości. Wskazać tu bowiem trzeba na fakt, że obecnie coraz więcej osób w naszym kraju podejmuje się prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż przeróżne formy …Read More »
  • Naprawa zmywarek na terenie Bydgoszczy

    Podstawą funkcjonowania każdego domu jest odpowiednie i prawidłowo działające wyposażenie elektroniczne. Coraz częściej w polskich domach ludzie zaczynają stosować urządzenia znacznie usprawniające czynności związane z kuchnią oraz czyszczeniem odzieży. Jednymi z takich urządzeń, które bez wątpienia pozwalają na znacznie szybsze i bardziej efektywne wykonywanie prac …Read More »
  • Dobry HR-owiec na celowniku

    Praca w dziale HR to praca z ludźmi, która staje się coraz ważniejsza we współczesnych przedsiębiorstwach. Działy HR mają różne obowiązki w zależności od wielu firmy, w której taki działa funkcjonuje. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów zajmujących się zasobami ludzkimi.Read More »

Kształtowanie imperializmu

Kształtowanie i ukształtowanie się imperializmu oddziaływało na funkcjonowanie i rozwój gospodarki monopolistycznej państw imperialistycznych. Ważnym źródłem zysków monopoli stały się kraje kolonialne i zależne, będące obszarem ich ekspansji, wywozu kapitału, źródłem tanich surowców i terenem zyskownego zbytu towarów. Stanowiło to jeden z istotniejszych elementów mechanizmu funkcjonowania kapitalizmu monopolistycznego, przyczyniając się zarazem do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego państw-metropolii w pierwszym okresie imperializmu. Wyzysk kolonii i państw zależnych pozwalał łagodzić nieco sprzeczności między kapitałem i pracą w państwach kolonizatorskich. Jednocześnie przekształcenie gospodarki światowej w system naczyń połączonych wzmagało żywiołowość produkcji, co znajdowało wyraz w powszechnych i ostrych światowych kryzysach ekonomicznych. Ukształtowanie światowego systemu zmonopolizowanej gospodarki kapitalistycznej spotęgowało zarazem tendencje do nierównomiernego rozwoju kapitalizmu. Prowadziło to do ostrych kryzysów politycznych i światowych wojen imperialistycznych. Militaryzm i nacjonalizm cechowały rozwijający się i rozwinięty kapitalizm. W okresie kształtowania się społeczeństw kapitalistycznych nacjonalizm odgrywał ważną rolę w formowaniu się jedności narodowej i ekonomicznej poszczególnych państw kapitalistycznych; militaryzm był do tego celu niezbędnym środkiem.

Comments are closed.