Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny

  • Spółka jawna

    W biznesie bardzo ważną rzeczą są spółki. Trzeba o tym pomyśleć, zwłaszcza iż zgadzając się na spółkę decydujemy się na podział kosztów, jakie wnosimy zakładając firmę. W koszty takie wpisać możemy koszty wyposażenia, towaru oraz wynajem lokalu. Warto jest więc zakładać spółki. Najpopularniejszym rodzajem spółki …Read More »
  • Polska przesiębiorczość

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju formy przedsiębiorczości. Wskazać tu bowiem trzeba na fakt, że obecnie coraz więcej osób w naszym kraju podejmuje się prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż przeróżne formy …Read More »

Kształtowanie imperializmu

Kształtowanie i ukształtowanie się imperializmu oddziaływało na funkcjonowanie i rozwój gospodarki monopolistycznej państw imperialistycznych. Ważnym źródłem zysków monopoli stały się kraje kolonialne i zależne, będące obszarem ich ekspansji, wywozu kapitału, źródłem tanich surowców i terenem zyskownego zbytu towarów. Stanowiło to jeden z istotniejszych elementów mechanizmu funkcjonowania kapitalizmu monopolistycznego, przyczyniając się zarazem do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego państw-metropolii w pierwszym okresie imperializmu. Wyzysk kolonii i państw zależnych pozwalał łagodzić nieco sprzeczności między kapitałem i pracą w państwach kolonizatorskich. Jednocześnie przekształcenie gospodarki światowej w system naczyń połączonych wzmagało żywiołowość produkcji, co znajdowało wyraz w powszechnych i ostrych światowych kryzysach ekonomicznych. Ukształtowanie światowego systemu zmonopolizowanej gospodarki kapitalistycznej spotęgowało zarazem tendencje do nierównomiernego rozwoju kapitalizmu. Prowadziło to do ostrych kryzysów politycznych i światowych wojen imperialistycznych. Militaryzm i nacjonalizm cechowały rozwijający się i rozwinięty kapitalizm. W okresie kształtowania się społeczeństw kapitalistycznych nacjonalizm odgrywał ważną rolę w formowaniu się jedności narodowej i ekonomicznej poszczególnych państw kapitalistycznych; militaryzm był do tego celu niezbędnym środkiem.

Comments are closed.