Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Granica a rynek

    Jednym z podstawowych problemów ekonomii politycznej – podkreślo­nym w cytacie z Keynesa – jest podejmowanie decyzji o właściwym rozgraniczeniu między państwem a rynkiem. Warto zbadać, jak te granice się zmieniały aż do stanu obecnego. W średniowieczu arystokracja i cechy kierowały większością działalności gospodarczej w Europie …Read More »
  • Granice kryzysu

    Proces szerzenia się kryzysu ma swoje granice. Produkcja nie może przecież spaść do zera. Tą absolutną granicą jest fizjologiczna bariera odżywiania; społeczeństwo nie może skazać się na samozagładę. Rodziny bezrobotnych czy nisko zarabiających będą wyzbywały się wszystkiego, nawet obrączek ślubnych, by uchronić się przed głodem. …Read More »
  • Gdzie najlepiej wymienić franka szwajcarskiego

    Jest co najmniej kilka miejsc, w których można kupić franka szwajcarskiego. Wymiany z CHF na PLN można dokonać w kantorze stacjonarnym. Trzeba tylko wybrać jeden z wielu, w których kurs danej waluty nieco się różni. Mimo to jest jednak dość wysoki, więc to niekoniecznie się …Read More »

Kształtowanie imperializmu

Kształtowanie i ukształtowanie się imperializmu oddziaływało na funkcjonowanie i rozwój gospodarki monopolistycznej państw imperialistycznych. Ważnym źródłem zysków monopoli stały się kraje kolonialne i zależne, będące obszarem ich ekspansji, wywozu kapitału, źródłem tanich surowców i terenem zyskownego zbytu towarów. Stanowiło to jeden z istotniejszych elementów mechanizmu funkcjonowania kapitalizmu monopolistycznego, przyczyniając się zarazem do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego państw-metropolii w pierwszym okresie imperializmu. Wyzysk kolonii i państw zależnych pozwalał łagodzić nieco sprzeczności między kapitałem i pracą w państwach kolonizatorskich. Jednocześnie przekształcenie gospodarki światowej w system naczyń połączonych wzmagało żywiołowość produkcji, co znajdowało wyraz w powszechnych i ostrych światowych kryzysach ekonomicznych. Ukształtowanie światowego systemu zmonopolizowanej gospodarki kapitalistycznej spotęgowało zarazem tendencje do nierównomiernego rozwoju kapitalizmu. Prowadziło to do ostrych kryzysów politycznych i światowych wojen imperialistycznych. Militaryzm i nacjonalizm cechowały rozwijający się i rozwinięty kapitalizm. W okresie kształtowania się społeczeństw kapitalistycznych nacjonalizm odgrywał ważną rolę w formowaniu się jedności narodowej i ekonomicznej poszczególnych państw kapitalistycznych; militaryzm był do tego celu niezbędnym środkiem.

Comments are closed.