Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Zasady prawne regulujące windykacją należności

    Osoby posiadające jakieś długi bardzo często poddawane są dużemu stresowi. Trudno jest im samodzielnie poradzić sobie ze spłatą należności i kontaktować się z pracownikami należności. Jest im wstyd z powodu posiadanych przez siebie długów, a jednocześnie odczuwają strach przed osobami odpowiedzialnymi za ściąganie z nich …Read More »
  • Rozmiary produkcji niższe od rozmiarów sprzedaży

    Po burzy kryzysowej, kiedy to „walił się świat”, w fazie depresji roz­miary produkcji są niższe od rozmiarów sprzedaży. Różnicą wypełniają nadmierne zapasy, będące efektem nadwyżki produkcji nad efektywnym popytem, co bezpośrednio doprowadziło do kryzysu. Dlatego kryzysy są często nazywane kryzysami nadprodukcji; jest to oczywiście nadproduk­cja …Read More »
  • Kapitał w zaborze pruskim

    Kapitały własne wszystkich banków polskich w zaborze pruskim wynosiły w 1914 r. 21 min marek, czyli tyle, ile posiadał przeciętnie jeden prowincjonalny bank niemiecki. Spośród instytucji polskich największe znaczenie (choć nie największe kapitały; pod tym względem przodował Bank Przemysłowców w Poznaniu, sp. z o.o.) miał …Read More »

Kryzysy ekonomiczne

Kryzysy ekonomiczne rozwiązywały czasowo nabrzmiałe sprzeczności gospodarki kapitalistycznej. Ich koszty ponosiły przede wszystkim milio­nowe masy ludzi pracy, opłacając je ogromem wyrzeczeń i cierpień, spadkiem stopy życiowej, a znaczna ich część —głodem i nędzą. Ciężary kryzysu ponosiły także masy drobnomieszczaństwa i rzemieślników. Wie­le drobnych i średnich przedsiębiorstw kapitalistycznych popadało w ru­inę, ogłaszając bankructwo. Duże i wielkie firmy, choć też ponosiły stra­ty, z reguły miały jednak siłę, by przetrwać zły okres Kryzysy gospodarcze w miarę rozwoju kapitalizmu nabierały ostrości, stawały .się głębsze i dłuższe (choć nie było to absolutną regułą). Jak powiedzieliśmy, ich apogeum był, jak dotychczas, wielki kryzys lat trzy­dziestych. Po II wojnie światowej kryzysy miały znacznie łagodniejszy przebieg. Dopiero lata siedemdziesiąte i następne przyniosły ich nasile­nie, tak że pod niektórymi względami (np. rozmiarów bezrobocia) przy­pominają one wielki kryzys. Szczególnie ostre kryzysy pojawiają się w długich okresach i są, jak wykażemy dalej, częścią składową kryzysów strukturalnych^ które mają inny charakter, różnią się od „normalnych” periodycznych kryzysów ekonomicznych (zwanych też koniunkturalnymi). W analizie prawidłowości rozwoju gospodarki kapitalistycznej jej głów­ny podmiot, ludzie pracy i ich sytuacja ekonomiczna, pozostawali jak gdyby w jej cieniu.

Comments are closed.