Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Pomoc na drodze rozwoju przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju wielu przedsiębiorców przezywa ogromny kryzys. Jest to oczywiście wywołane wielką falą kryzysu, która dosięgła cały świat. Nie można jednak za wszystko winić kryzysu. Okazuje się bowiem, że niektóre państwa poradziły sobie wyśmienicie z kryzysem. Niestety do …Read More »
  • Usługi hydrauliczne w Opolu

    Wszelkie prace, czy to instalacyjne czy remontowe, można wykonać albo samemu albo zlecić specjalistom. Wiele osób to przysłowiowe złote rączki i radzą sobie samemu. Wiele osób jednak, szczególnie przy braku umiejętności i doświadczenia, powinno zdać się na fachowców. Tak jest na przykład z pracami hydraulicznymi. …Read More »
  • Kredyt sposobem na rozwój działalności

    Wielu młodych ludzi chce rozwijać się i zakładać własną firmę. Prywatny biznes wiąże się jednak z wielkimi kosztami, ponieważ potrzebne są pieniądze na lokal, zakup towarów, zakup wyposażenia czy wypłaty dla pracowników. Wielu młodych przedsiębiorców zapomina jednak o tym, co skutkuje dramatycznym poszukiwaniem gotówki. W …Read More »

Kryzysy ekonomiczne

Kryzysy ekonomiczne rozwiązywały czasowo nabrzmiałe sprzeczności gospodarki kapitalistycznej. Ich koszty ponosiły przede wszystkim milio­nowe masy ludzi pracy, opłacając je ogromem wyrzeczeń i cierpień, spadkiem stopy życiowej, a znaczna ich część —głodem i nędzą. Ciężary kryzysu ponosiły także masy drobnomieszczaństwa i rzemieślników. Wie­le drobnych i średnich przedsiębiorstw kapitalistycznych popadało w ru­inę, ogłaszając bankructwo. Duże i wielkie firmy, choć też ponosiły stra­ty, z reguły miały jednak siłę, by przetrwać zły okres Kryzysy gospodarcze w miarę rozwoju kapitalizmu nabierały ostrości, stawały .się głębsze i dłuższe (choć nie było to absolutną regułą). Jak powiedzieliśmy, ich apogeum był, jak dotychczas, wielki kryzys lat trzy­dziestych. Po II wojnie światowej kryzysy miały znacznie łagodniejszy przebieg. Dopiero lata siedemdziesiąte i następne przyniosły ich nasile­nie, tak że pod niektórymi względami (np. rozmiarów bezrobocia) przy­pominają one wielki kryzys. Szczególnie ostre kryzysy pojawiają się w długich okresach i są, jak wykażemy dalej, częścią składową kryzysów strukturalnych^ które mają inny charakter, różnią się od „normalnych” periodycznych kryzysów ekonomicznych (zwanych też koniunkturalnymi). W analizie prawidłowości rozwoju gospodarki kapitalistycznej jej głów­ny podmiot, ludzie pracy i ich sytuacja ekonomiczna, pozostawali jak gdyby w jej cieniu.

Comments are closed.