Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Usługi hydrauliczne w Opolu

    Wszelkie prace, czy to instalacyjne czy remontowe, można wykonać albo samemu albo zlecić specjalistom. Wiele osób to przysłowiowe złote rączki i radzą sobie samemu. Wiele osób jednak, szczególnie przy braku umiejętności i doświadczenia, powinno zdać się na fachowców. Tak jest na przykład z pracami hydraulicznymi. …Read More »
  • Spółka komandytowa

    Spółka komandytowo- akcyjna zupełnie różni się od spółki jawnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale łączy w sobie cechy spółki akcyjnej i komandytowej. Polecam zapoznanie się z każdą z tych spółek, ponieważ zanim zdecydujemy się jakąkolwiek założyć będziemy mogli zdecydować o warunkach najbardziej dla nas …Read More »
  • Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

    Nie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na …Read More »

Kryzysy ekonomiczne

Kryzysy ekonomiczne rozwiązywały czasowo nabrzmiałe sprzeczności gospodarki kapitalistycznej. Ich koszty ponosiły przede wszystkim milio­nowe masy ludzi pracy, opłacając je ogromem wyrzeczeń i cierpień, spadkiem stopy życiowej, a znaczna ich część —głodem i nędzą. Ciężary kryzysu ponosiły także masy drobnomieszczaństwa i rzemieślników. Wie­le drobnych i średnich przedsiębiorstw kapitalistycznych popadało w ru­inę, ogłaszając bankructwo. Duże i wielkie firmy, choć też ponosiły stra­ty, z reguły miały jednak siłę, by przetrwać zły okres Kryzysy gospodarcze w miarę rozwoju kapitalizmu nabierały ostrości, stawały .się głębsze i dłuższe (choć nie było to absolutną regułą). Jak powiedzieliśmy, ich apogeum był, jak dotychczas, wielki kryzys lat trzy­dziestych. Po II wojnie światowej kryzysy miały znacznie łagodniejszy przebieg. Dopiero lata siedemdziesiąte i następne przyniosły ich nasile­nie, tak że pod niektórymi względami (np. rozmiarów bezrobocia) przy­pominają one wielki kryzys. Szczególnie ostre kryzysy pojawiają się w długich okresach i są, jak wykażemy dalej, częścią składową kryzysów strukturalnych^ które mają inny charakter, różnią się od „normalnych” periodycznych kryzysów ekonomicznych (zwanych też koniunkturalnymi). W analizie prawidłowości rozwoju gospodarki kapitalistycznej jej głów­ny podmiot, ludzie pracy i ich sytuacja ekonomiczna, pozostawali jak gdyby w jej cieniu.

Comments are closed.