Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Rozwój gospodarczy

    Stadium kapitalizmu państwowo-monopolistycznego dzieli się już wyraźnie na dwie fazy. Pierwsza trwała od ok. 1950 r. do początku lat siedemdziesiątych; cechował ja szybki rozwój gospodarczy wysoko rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Druga faza trwa od 1973 r., kiedy to rozpoczął się kryzys gospodarczy całego świata kapitalistycznego. Przejście …Read More »
  • Jak nauczyć się sposobu myślenia milionerów?

  • Granice kryzysu

    Proces szerzenia się kryzysu ma swoje granice. Produkcja nie może przecież spaść do zera. Tą absolutną granicą jest fizjologiczna bariera odżywiania; społeczeństwo nie może skazać się na samozagładę. Rodziny bezrobotnych czy nisko zarabiających będą wyzbywały się wszystkiego, nawet obrączek ślubnych, by uchronić się przed głodem. …Read More »

Kapitalizm a socjalizm?

Główna sprzecznością współczesnego świata stała się sprzeczność między kapitalizmem i socjalizmem; jej podstawowym wyrazem jest walka kapitalizmu z socjalizmem, której różnorodne formy usiłują zapobiec rozszerzaniu i umacnianiu się socjalizmu. Areną bezpośredniej walki kapitalizmu z socjalizmem stają się także kraje Trzeciego Świata; kapitalizm usiłuje zapobiec ewolucji gospodarki tych krajów w gospodarkę socjalistyczną, zapobiec dalszemu zwężaniu się sfery kapitalizmu. Nieodłączną cechą współczesnego kapitalizmu imperialistycznego jest niebywałe spotęgowanie militaryzmu. Pełni on rolę pancerza przeciwko socjalizmowi i narzędzia zapobiegania bądź tłumienia ruchów i tendencji, które występują w krajach Trzeciego Świata, a które mogłyby zmierzać lub już zmierzają ku socjalizmowi. Militaryzm stał się także integralnym i niezbędnym elementem ekonomicznego mechanizmu funkcjonowania współczesnego kapitalizmu. Światowy system współczesnego kapitalizmu po dawnemu rodzi wojny” i inne konflikty. Prowadził i prowadzi bezpośrednią walkę przeciwko ruchom antykapitalistycznym i antyimperialistycznym, przeciw krajom dążącym do zrzucenia „jarzma” kapitalizmu i budowy nowego u-stroju (od wojny koreańskiej począwszy przez „brudną” wojnę w Wietnamie, konflikt kubański, aż do ostatnich działań przeciwko Nikaragui oraz okupacji maleńkiej Grenady). „Przoduje” w tym imperializm amerykański, który według potocznej terminologii stał się żandarmem świata.

Comments are closed.