Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Granica a rynek

    Jednym z podstawowych problemów ekonomii politycznej – podkreślo­nym w cytacie z Keynesa – jest podejmowanie decyzji o właściwym rozgraniczeniu między państwem a rynkiem. Warto zbadać, jak te granice się zmieniały aż do stanu obecnego. W średniowieczu arystokracja i cechy kierowały większością działalności gospodarczej w Europie …Read More »
  • Gdzie szukać informacji na temat tego, jak przeprowadzić remont?

    Niewątpliwie jedną z najlepszych dla potencjalnego klienta sklepów budowlanych opcją odnośnie tego, gdzie znaleźć treści ważne przy montażu i przeprowadzaniu różnego rodzaju remontów jest skorzystanie z Internetu.Read More »
  • Pomoc na drodze rozwoju przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju wielu przedsiębiorców przezywa ogromny kryzys. Jest to oczywiście wywołane wielką falą kryzysu, która dosięgła cały świat. Nie można jednak za wszystko winić kryzysu. Okazuje się bowiem, że niektóre państwa poradziły sobie wyśmienicie z kryzysem. Niestety do …Read More »

Kapitał w zaborze pruskim

Kapitały własne wszystkich banków polskich w zaborze pruskim wynosiły w 1914 r. 21 min marek, czyli tyle, ile posiadał przeciętnie jeden prowincjonalny bank niemiecki. Spośród instytucji polskich największe znaczenie (choć nie największe kapitały; pod tym względem przodował Bank Przemysłowców w Poznaniu, sp. z o.o.) miał Bank Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Choć powstał jako centrala finansowa spółdzielni polskich, dopuszczono do niego także prywatnych przedsiębiorców. Stopniowo rozmiary obrotów z nimi zaczęły wzrastać, a tym samym stosunkowo malały obroty ze spółdzielniami. W zaborze austriackim przodującą pozycję wśród banków zajmował Bank Krajowy, należący do galicyjskich władz autonomicznych. Słabe banki akcyjne zależne były od kapitału austriackiego, częściowo też ich akcje znajdowały się w posiadaniu Banku Krajowego. Stan taki wynikał ze słabości kapitałów polskich w tym zaborze. Obok wielkich i średnich banków w zaborze pruskim i austriackim rozwijał się kredyt spółdzielczy. Szybki wzrost spółdzielni w zaborze pruskim (Wielkopolska i Pomorze) przypadł zwłaszcza na początek XX w. Aby go zahamować, rząd pruski wydał nawet zakaz należenia urzędników państwowych do polskich spółek. Spółdzielnie te nosiły nazwę „banków ludowych”; niektóre z nich uzyskały dość duże znaczenie. Wśród ich członków było 68% rolników oraz 21% przemysłowców i rzemieślników. Rozwój „banków ludowych” wiązał się z szerokim zakresem, gospodarki towarowej na wsi. Przeważnie miały one charakter drobno-kapitalistyczny, ułatwiały też rozwój polskiego drobnego kapitału w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Comments are closed.