Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Jak nauczyć się sposobu myślenia milionerów?

  • Kapitał w zaborze pruskim

    Kapitały własne wszystkich banków polskich w zaborze pruskim wynosiły w 1914 r. 21 min marek, czyli tyle, ile posiadał przeciętnie jeden prowincjonalny bank niemiecki. Spośród instytucji polskich największe znaczenie (choć nie największe kapitały; pod tym względem przodował Bank Przemysłowców w Poznaniu, sp. z o.o.) miał …Read More »
  • Granice kryzysu

    Proces szerzenia się kryzysu ma swoje granice. Produkcja nie może przecież spaść do zera. Tą absolutną granicą jest fizjologiczna bariera odżywiania; społeczeństwo nie może skazać się na samozagładę. Rodziny bezrobotnych czy nisko zarabiających będą wyzbywały się wszystkiego, nawet obrączek ślubnych, by uchronić się przed głodem. …Read More »

Granica możliwości produkcyjnych

Społeczeństwa nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą. Są one ograniczone przez dostępne zasoby i techniki. Jako przykład przyjmijmy wydatki na obronę.Poszczególne kraje zawsze musiały decydować, jaką ilość swych ograniczonych zasobów przeznaczyć na przemysł zbrojeniowy, a jaką na inne dziedziny (takie jak nowe fabryki lub edukacja). Niektóre kraje, jak np. Japonia, przeznaczają około 1% swego produktu narodowego na cele obronne. Stany Zjednoczone wydają na obronę 5% swego produktu narodowego, a gospodarka-forteca, taka jak Korea Pomocna, wydaje na cele obronne do 20% produktu. Im większa część produktu jest wydawana na obronę, tym mniejsza jest dostępna na konsumpcję i inwestycje.Sprawmy, aby wybór ten był bardziej dramatyczny, i rozpatrzmy gospodarkę wytwarzającą tylko dwa dobra ekonomiczne: armaty i masło. Armaty reprezentują, oczywiście, wydatki na wojsko, a masło – wydatki cywilne. Załóżmy, że nasza gospodarka decyduje się rzucić całą swoją energię na wytwarzanie dobra cywilnego, tj. masła. Istnieje oczywiście maksymalna ilość masła, którą można wytworzyć w ciągu roku. Maksymalna ilość masła zależy od ilości i jakości zasobów gospodarki oraz od efektywności, z jaką są one użytkowane. Załóżmy, że 5 min kg masła to maksymalna ilość, którą można wyprodukować przy istniejących zasobach i technice.

Comments are closed.