Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Stawianie kabiny prysznicowej

    W obecnych czasach kabiny prysznicowe znajdują się w bardzo wielu domach. Niezależnie od tego, czy w jakimś domu znajduje się też wanna, to jego część składową stanowi również kabina prysznicowa. Dzieje się tak dzięki temu, kabiny prysznicowe są naprawdę bardzo wygodne i pozwalają one na …Read More »
  • Rozmiary produkcji niższe od rozmiarów sprzedaży

    Po burzy kryzysowej, kiedy to „walił się świat”, w fazie depresji roz­miary produkcji są niższe od rozmiarów sprzedaży. Różnicą wypełniają nadmierne zapasy, będące efektem nadwyżki produkcji nad efektywnym popytem, co bezpośrednio doprowadziło do kryzysu. Dlatego kryzysy są często nazywane kryzysami nadprodukcji; jest to oczywiście nadproduk­cja …Read More »
  • Czy umowy śmieciowe to coś złego

    Umowy śmieciowe mają to do siebie, że pracodawca nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności. Bardzo często wygląda to, więc tak, że w razie nieszczęśliwego wypadku, czy też nawet śmierci poprzez pracy winna jest tylko ta osoba, która pracowała co sprawia, że mamy do czynienia z …Read More »

Granica możliwości produkcyjnych

Społeczeństwa nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą. Są one ograniczone przez dostępne zasoby i techniki. Jako przykład przyjmijmy wydatki na obronę.Poszczególne kraje zawsze musiały decydować, jaką ilość swych ograniczonych zasobów przeznaczyć na przemysł zbrojeniowy, a jaką na inne dziedziny (takie jak nowe fabryki lub edukacja). Niektóre kraje, jak np. Japonia, przeznaczają około 1% swego produktu narodowego na cele obronne. Stany Zjednoczone wydają na obronę 5% swego produktu narodowego, a gospodarka-forteca, taka jak Korea Pomocna, wydaje na cele obronne do 20% produktu. Im większa część produktu jest wydawana na obronę, tym mniejsza jest dostępna na konsumpcję i inwestycje.Sprawmy, aby wybór ten był bardziej dramatyczny, i rozpatrzmy gospodarkę wytwarzającą tylko dwa dobra ekonomiczne: armaty i masło. Armaty reprezentują, oczywiście, wydatki na wojsko, a masło – wydatki cywilne. Załóżmy, że nasza gospodarka decyduje się rzucić całą swoją energię na wytwarzanie dobra cywilnego, tj. masła. Istnieje oczywiście maksymalna ilość masła, którą można wytworzyć w ciągu roku. Maksymalna ilość masła zależy od ilości i jakości zasobów gospodarki oraz od efektywności, z jaką są one użytkowane. Załóżmy, że 5 min kg masła to maksymalna ilość, którą można wyprodukować przy istniejących zasobach i technice.

Comments are closed.