Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Jak korzystnie kupić euro?

    Chociaż konieczność wymiany złotówek na euro wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wyjazdami za granicę w celach turystycznych, istnieje mnóstwo innych sytuacji, kiedy konieczna będzie wizyta w kantorze. Wśród nich wymienić można chociażby prowadzenie własnej działalności gospodarczej i wynikającej z tego współpracy z zagranicznymi …Read More »
  • Przewodnictwo państwa

    Pod kierownictwem państwa gospodarki rynkowe Europy Zachodniej i Ameryki Północnej rozkwitały w okresie 30 lat po II wojnie światowej. Telata to okres bezprecedensowego wzrostu gospodarczego i prosperity. Około 1980 r. nastąpił kolejny zwrot, kiedy to konserwatywne rządy w wielu krajach zaczęły obniżać podatki i rozluźniać …Read More »
  • Dobry HR-owiec na celowniku

    Praca w dziale HR to praca z ludźmi, która staje się coraz ważniejsza we współczesnych przedsiębiorstwach. Działy HR mają różne obowiązki w zależności od wielu firmy, w której taki działa funkcjonuje. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów zajmujących się zasobami ludzkimi.Read More »

Granica możliwości produkcyjnych

Społeczeństwa nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą. Są one ograniczone przez dostępne zasoby i techniki. Jako przykład przyjmijmy wydatki na obronę.Poszczególne kraje zawsze musiały decydować, jaką ilość swych ograniczonych zasobów przeznaczyć na przemysł zbrojeniowy, a jaką na inne dziedziny (takie jak nowe fabryki lub edukacja). Niektóre kraje, jak np. Japonia, przeznaczają około 1% swego produktu narodowego na cele obronne. Stany Zjednoczone wydają na obronę 5% swego produktu narodowego, a gospodarka-forteca, taka jak Korea Pomocna, wydaje na cele obronne do 20% produktu. Im większa część produktu jest wydawana na obronę, tym mniejsza jest dostępna na konsumpcję i inwestycje.Sprawmy, aby wybór ten był bardziej dramatyczny, i rozpatrzmy gospodarkę wytwarzającą tylko dwa dobra ekonomiczne: armaty i masło. Armaty reprezentują, oczywiście, wydatki na wojsko, a masło – wydatki cywilne. Załóżmy, że nasza gospodarka decyduje się rzucić całą swoją energię na wytwarzanie dobra cywilnego, tj. masła. Istnieje oczywiście maksymalna ilość masła, którą można wytworzyć w ciągu roku. Maksymalna ilość masła zależy od ilości i jakości zasobów gospodarki oraz od efektywności, z jaką są one użytkowane. Załóżmy, że 5 min kg masła to maksymalna ilość, którą można wyprodukować przy istniejących zasobach i technice.

Comments are closed.