Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Przyczyny inflacji

    Inflacja jest zjawiskiem stale towarzyszącym polskiej gospodarce. Jest ona jednak zupełnie niegroźna, jeśli nie przekracza trzech procent. Jeśli natomiast przekracza sto procent, to nazywana jest hiperinflacją i bardzo zagraża dalszemu, poprawnemu rozwojowi gospodarki. Jakie są przyczyny hiperinflacji? Postaram się je przybliżyć w kilku zdaniach. Po …Read More »
  • Rozwoj przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju przezywamy wszechstronny rozwój różnego rodzaju przedsiębiorstw. Okazuje się bowiem, że obok przedsiębiorstw, które upadają, jest bardzo wiele różnego rodzaju przedsiębiorstw, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Warto tu przy okazji wskazać na fakt, że rozwój ten nie …Read More »
  • Czy opłaca brać się kredyt?

    Kiedy nie mamy wystarczająco wiele pieniędzy choćby na wakacyjny wyjazd, czy też inną życiową przyjemność, najczęściej rozważamy wzięcie kredytu. Czy to w ogóle się opłaca i jak wziąć kredyt, by na tym nie stracić? Dzisiaj temu zagadnieniu przyjrzymy się nieco bliżej, próbując szczerze odpowiedzieć na …Read More »

Granica możliwości produkcyjnych

Społeczeństwa nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą. Są one ograniczone przez dostępne zasoby i techniki. Jako przykład przyjmijmy wydatki na obronę.Poszczególne kraje zawsze musiały decydować, jaką ilość swych ograniczonych zasobów przeznaczyć na przemysł zbrojeniowy, a jaką na inne dziedziny (takie jak nowe fabryki lub edukacja). Niektóre kraje, jak np. Japonia, przeznaczają około 1% swego produktu narodowego na cele obronne. Stany Zjednoczone wydają na obronę 5% swego produktu narodowego, a gospodarka-forteca, taka jak Korea Pomocna, wydaje na cele obronne do 20% produktu. Im większa część produktu jest wydawana na obronę, tym mniejsza jest dostępna na konsumpcję i inwestycje.Sprawmy, aby wybór ten był bardziej dramatyczny, i rozpatrzmy gospodarkę wytwarzającą tylko dwa dobra ekonomiczne: armaty i masło. Armaty reprezentują, oczywiście, wydatki na wojsko, a masło – wydatki cywilne. Załóżmy, że nasza gospodarka decyduje się rzucić całą swoją energię na wytwarzanie dobra cywilnego, tj. masła. Istnieje oczywiście maksymalna ilość masła, którą można wytworzyć w ciągu roku. Maksymalna ilość masła zależy od ilości i jakości zasobów gospodarki oraz od efektywności, z jaką są one użytkowane. Załóżmy, że 5 min kg masła to maksymalna ilość, którą można wyprodukować przy istniejących zasobach i technice.

Comments are closed.