Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Skąd środki na rozbudowe taboru

    Wskazać trzeba na fakt, że obecnie w naszym kraju przezywamy dynamiczny rozwój gospodarczy. Okazuje się bowiem, że obok przedsiębiorstw, które upadają, jest bardzo wiele przedsiębiorstw, które się rozwijają. Zauważyć jednak trzeba fakt, że rozwój ten nie jest wywołany wspaniałą działalnością naszego państwa. Poglądowa bowiem obserwacja …Read More »
  • Kryzysy ekonomiczne

    Kryzysy ekonomiczne rozwiązywały czasowo nabrzmiałe sprzeczności gospodarki kapitalistycznej. Ich koszty ponosiły przede wszystkim milio­nowe masy ludzi pracy, opłacając je ogromem wyrzeczeń i cierpień, spadkiem stopy życiowej, a znaczna ich część —głodem i nędzą. Ciężary kryzysu ponosiły także masy drobnomieszczaństwa i rzemieślników. Wie­le drobnych i średnich …Read More »
  • Gdzie najlepiej wymienić franka szwajcarskiego

    Jest co najmniej kilka miejsc, w których można kupić franka szwajcarskiego. Wymiany z CHF na PLN można dokonać w kantorze stacjonarnym. Trzeba tylko wybrać jeden z wielu, w których kurs danej waluty nieco się różni. Mimo to jest jednak dość wysoki, więc to niekoniecznie się …Read More »

Gospodarka rynkowa

Gospodarka rynkowaOgólnie biorąc, rozróżniamy dwa fundamentalnie odmienne sposoby organizowania gospodarki. Na jednym krańcu rząd podejmuje większość decyzji ekonomicznych, a ci, którzy znajdują się na wyższych szczeblach hierarchii, wydają rozkazy ekonomiczne tym, którzy znajdują się na niższych szczeblach. Na drugim krańcu decyzje są podejmowane na rynku, gdzie jednostki lub firmy swobodnie podejmują decyzje o wymianie dóbr i usług, zwykle za pośrednictwem płatności pieniężnych. Spróbujmy krótko zbadać obie formy organizacji ekonomicznej.W Stanach Zjednoczonych i w większości krajów demokratycznych większość problemów ekonomicznych rozwiązuje rynek. I dlatego ich systemy ekonomiczne są określane jako gospodarka rynkowa. Gospodarka rynkowa to gospodarka, w której podstawowe decyzje dotyczące produkcji i konsumpcji są podejmowane przez jednostki i prywatne firmy. System cen, rynków, zysków i strat, bodźców i nagród określa co, jak i dla kogo. Firmy wytwarzają te towary, które przynoszą największe zyski (co), za pomocą technik produkcji, które są najtańsze (jak). Konsumpcja jest określana przez decyzje jednostek dotyczące tego, w jaki sposób wydać płace oraz dochody z własności, wynikające z ich pracy oraz z posiadania własności (dla kogo).

Comments are closed.