Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Granica a rynek

    Jednym z podstawowych problemów ekonomii politycznej – podkreślo­nym w cytacie z Keynesa – jest podejmowanie decyzji o właściwym rozgraniczeniu między państwem a rynkiem. Warto zbadać, jak te granice się zmieniały aż do stanu obecnego. W średniowieczu arystokracja i cechy kierowały większością działalności gospodarczej w Europie …Read More »
  • Gdzie szukać informacji na temat tego, jak przeprowadzić remont?

    Niewątpliwie jedną z najlepszych dla potencjalnego klienta sklepów budowlanych opcją odnośnie tego, gdzie znaleźć treści ważne przy montażu i przeprowadzaniu różnego rodzaju remontów jest skorzystanie z Internetu.Read More »
  • Przewodnictwo państwa

    Pod kierownictwem państwa gospodarki rynkowe Europy Zachodniej i Ameryki Północnej rozkwitały w okresie 30 lat po II wojnie światowej. Telata to okres bezprecedensowego wzrostu gospodarczego i prosperity. Około 1980 r. nastąpił kolejny zwrot, kiedy to konserwatywne rządy w wielu krajach zaczęły obniżać podatki i rozluźniać …Read More »

Gospodarka rynkowa

Gospodarka rynkowaOgólnie biorąc, rozróżniamy dwa fundamentalnie odmienne sposoby organizowania gospodarki. Na jednym krańcu rząd podejmuje większość decyzji ekonomicznych, a ci, którzy znajdują się na wyższych szczeblach hierarchii, wydają rozkazy ekonomiczne tym, którzy znajdują się na niższych szczeblach. Na drugim krańcu decyzje są podejmowane na rynku, gdzie jednostki lub firmy swobodnie podejmują decyzje o wymianie dóbr i usług, zwykle za pośrednictwem płatności pieniężnych. Spróbujmy krótko zbadać obie formy organizacji ekonomicznej.W Stanach Zjednoczonych i w większości krajów demokratycznych większość problemów ekonomicznych rozwiązuje rynek. I dlatego ich systemy ekonomiczne są określane jako gospodarka rynkowa. Gospodarka rynkowa to gospodarka, w której podstawowe decyzje dotyczące produkcji i konsumpcji są podejmowane przez jednostki i prywatne firmy. System cen, rynków, zysków i strat, bodźców i nagród określa co, jak i dla kogo. Firmy wytwarzają te towary, które przynoszą największe zyski (co), za pomocą technik produkcji, które są najtańsze (jak). Konsumpcja jest określana przez decyzje jednostek dotyczące tego, w jaki sposób wydać płace oraz dochody z własności, wynikające z ich pracy oraz z posiadania własności (dla kogo).

Comments are closed.