Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny

  • Naprawa zmywarek na terenie Bydgoszczy

    Podstawą funkcjonowania każdego domu jest odpowiednie i prawidłowo działające wyposażenie elektroniczne. Coraz częściej w polskich domach ludzie zaczynają stosować urządzenia znacznie usprawniające czynności związane z kuchnią oraz czyszczeniem odzieży. Jednymi z takich urządzeń, które bez wątpienia pozwalają na znacznie szybsze i bardziej efektywne wykonywanie prac …Read More »
  • Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

    Nie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na …Read More »

Gospodarka polska po roku 1989

Gospodarka polskaW 1989 r., po pierwszych wolnych wyborach, tuż po obaleniu władz komunistycznych w Polsce, ministrem finansów został Leszek Balcerowicz. Zaproponował on szereg zmian, które miały na celu naprawę sytuacji polskiej gospodarki. Owocem tych działań było wprowadzenie pod koniec tego samego roku szeregu ustaw m.in: zasady opodatkowania, prawo celne, prawo bankowe, prawo dewizowe, stosunki kredytowe i o warunkach zatrudnienia. Po wszystkich tych zmianach, w Polsce zaczął się szybki i bardzo nagły proces prywatyzacji. Polska jednak nadal borykała się z zadłużeniami za granicą i brakiem towarów na półkach sklepowych, przez co ceny nadal wzrastały. Jak wyglądał cały proces prywatyzacji przedsiębiorstw? Władze decydowały o sprzedaży jakiegoś przedsiębiorstwa i dokonywano tego na zasadzie przetargu. Osoby zainteresowane przedsiębiorstwem składały oferty, a organ założycielski decydował się na najkorzystniejszą z nich. Dzięki temu, jeśli w 1987 r., własność państwowa stanowiła cały sektor przedsiębiorczy, a w 1990 r. połowę tego sektoru, to w 1995 stanowiła już tylko niecałe trzydzieści procent, a resztą była własność prywatna. Dzięki tym procesom, bardzo szybko rozwinął się handel, ludzie na nowo mieli wybór produktów w sklepach. Okazało się jednak, że nie do końca okazało się to korzystne, ponieważ zbyt szybki proces prywatyzacji i wzrost cen zaowocowały zmniejszeniem płac przeciętnych polskich robotników i pracowników. Ludzie jednak żyli w świadomości, że żyją w wolnym kraju i może być już tylko lepiej.

Comments are closed.