Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Kredyt sposobem na rozwój działalności

    Wielu młodych ludzi chce rozwijać się i zakładać własną firmę. Prywatny biznes wiąże się jednak z wielkimi kosztami, ponieważ potrzebne są pieniądze na lokal, zakup towarów, zakup wyposażenia czy wypłaty dla pracowników. Wielu młodych przedsiębiorców zapomina jednak o tym, co skutkuje dramatycznym poszukiwaniem gotówki. W …Read More »
  • Dobry HR-owiec na celowniku

    Praca w dziale HR to praca z ludźmi, która staje się coraz ważniejsza we współczesnych przedsiębiorstwach. Działy HR mają różne obowiązki w zależności od wielu firmy, w której taki działa funkcjonuje. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów zajmujących się zasobami ludzkimi.Read More »
  • Kryzys opieki zdrowotnej

    Kryzys opieki zdrowotnej w latach osiemdziesiątych XX w. pokazuje, jak działa rynek pracy. W tym dziesięcioleciu wzrost w sektorze ochrony zdrowia doprowadził do ogromnej ekspansji zajęć związanych z pielęgnacją chorych, przy zdecydowanie zbyt małej liczbie wykwalifikowanych pielęg­niarek. Szpitale oferowały wszelkiego rodzaju dodatki do poborów -dofinansowanie …Read More »

Gospodarka polska po roku 1989

Gospodarka polskaW 1989 r., po pierwszych wolnych wyborach, tuż po obaleniu władz komunistycznych w Polsce, ministrem finansów został Leszek Balcerowicz. Zaproponował on szereg zmian, które miały na celu naprawę sytuacji polskiej gospodarki. Owocem tych działań było wprowadzenie pod koniec tego samego roku szeregu ustaw m.in: zasady opodatkowania, prawo celne, prawo bankowe, prawo dewizowe, stosunki kredytowe i o warunkach zatrudnienia. Po wszystkich tych zmianach, w Polsce zaczął się szybki i bardzo nagły proces prywatyzacji. Polska jednak nadal borykała się z zadłużeniami za granicą i brakiem towarów na półkach sklepowych, przez co ceny nadal wzrastały. Jak wyglądał cały proces prywatyzacji przedsiębiorstw? Władze decydowały o sprzedaży jakiegoś przedsiębiorstwa i dokonywano tego na zasadzie przetargu. Osoby zainteresowane przedsiębiorstwem składały oferty, a organ założycielski decydował się na najkorzystniejszą z nich. Dzięki temu, jeśli w 1987 r., własność państwowa stanowiła cały sektor przedsiębiorczy, a w 1990 r. połowę tego sektoru, to w 1995 stanowiła już tylko niecałe trzydzieści procent, a resztą była własność prywatna. Dzięki tym procesom, bardzo szybko rozwinął się handel, ludzie na nowo mieli wybór produktów w sklepach. Okazało się jednak, że nie do końca okazało się to korzystne, ponieważ zbyt szybki proces prywatyzacji i wzrost cen zaowocowały zmniejszeniem płac przeciętnych polskich robotników i pracowników. Ludzie jednak żyli w świadomości, że żyją w wolnym kraju i może być już tylko lepiej.

Comments are closed.