Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Kredyt sposobem na rozwój działalności

    Wielu młodych ludzi chce rozwijać się i zakładać własną firmę. Prywatny biznes wiąże się jednak z wielkimi kosztami, ponieważ potrzebne są pieniądze na lokal, zakup towarów, zakup wyposażenia czy wypłaty dla pracowników. Wielu młodych przedsiębiorców zapomina jednak o tym, co skutkuje dramatycznym poszukiwaniem gotówki. W …Read More »
  • Zasady prawne regulujące windykacją należności

    Osoby posiadające jakieś długi bardzo często poddawane są dużemu stresowi. Trudno jest im samodzielnie poradzić sobie ze spłatą należności i kontaktować się z pracownikami należności. Jest im wstyd z powodu posiadanych przez siebie długów, a jednocześnie odczuwają strach przed osobami odpowiedzialnymi za ściąganie z nich …Read More »
  • Granica możliwości produkcyjnych

    Społeczeństwa nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą. Są one ograniczone przez dostępne zasoby i techniki. Jako przykład przyjmijmy wydatki na obronę.Poszczególne kraje zawsze musiały decydować, jaką ilość swych ograniczonych zasobów przeznaczyć na przemysł zbrojeniowy, a jaką na inne dziedziny (takie jak nowe fabryki lub edukacja). …Read More »

Gospodarka nakazowa

Gospodarka nakazowaW przeciwieństwie do tego, w gospodarce nakazowej wszystkie ważne decyzje dotyczące produkcji i podziału podejmuje rząd. W gospodarce nakazowej, takiej jak panująca w Związku Radzieckim przez większą część XX w., państwo jest właścicielem większości środków produkcji (ziemi i kapitału); jest także właścicielem przedsiębiorstw w większości gałęzi i kieruje ich działaniem; jest pracodawcą większości pracujących, mówi im, jak mają pracować, i decyduje, jak produkt społeczeństwa ma być dzielony między różne dobra i usługi. Mówiąc krótko, w gospodarce nakazowej państwo rozwiązuje podstawowe problemy ekonomiczne, a mo­że to robić, gdyż jest właścicielem środków produkcji i może narzucać swoje decyzje.Żadne współczesne społeczeństwo nie mieści się całkowicie w żadnej z tych skrajnych kategorii. Wszystkie społeczeństwa są raczej gospodar­kami mieszanymi, z elementami rynku i nakazu. Nigdy nie było stuprocentowej gospodarki rynkowej (chociaż dziewiętnastowieczna Anglia była jej bliska).Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych większość decyzji jest podejmowana na rynku. Ale rząd odgrywa znaczną rolę w nadzorowaniu jego funkcjonowania; rządy wydają przepisy, które regulują życie gospodarcze, świadczą usługi edukacyjne i polityczne oraz kontrolują zanieczyszczenie środowiska. W więk­szości współczesnych społeczeństw istnieje gospodarka mieszana.

Comments are closed.