Advertisement
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • Rozwoj przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju przezywamy wszechstronny rozwój różnego rodzaju przedsiębiorstw. Okazuje się bowiem, że obok przedsiębiorstw, które upadają, jest bardzo wiele różnego rodzaju przedsiębiorstw, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Warto tu przy okazji wskazać na fakt, że rozwój ten nie …Read More »
  • Produkcja w Galicji

    W Galicji wzrostowi produkcji przemysłowej sprzyjały dwa czynniki: wzmożony napływ kapitałów austriackich oraz polityka gospodarcza władz państwowych. Na terytorium słabo rozwiniętego gospodarczo zaboru, o dużych nadwyżkach ludności, istniały korzystne warunki do lokaty kapitałów, które kierowano przede wszystkim do przedsiębiorstw większych, wykorzystując pośrednictwo banków galicyjskich. Z …Read More »
  • Gdzie najlepiej wymienić franka szwajcarskiego

    Jest co najmniej kilka miejsc, w których można kupić franka szwajcarskiego. Wymiany z CHF na PLN można dokonać w kantorze stacjonarnym. Trzeba tylko wybrać jeden z wielu, w których kurs danej waluty nieco się różni. Mimo to jest jednak dość wysoki, więc to niekoniecznie się …Read More »

Gospodarka nakazowa

Gospodarka nakazowaW przeciwieństwie do tego, w gospodarce nakazowej wszystkie ważne decyzje dotyczące produkcji i podziału podejmuje rząd. W gospodarce nakazowej, takiej jak panująca w Związku Radzieckim przez większą część XX w., państwo jest właścicielem większości środków produkcji (ziemi i kapitału); jest także właścicielem przedsiębiorstw w większości gałęzi i kieruje ich działaniem; jest pracodawcą większości pracujących, mówi im, jak mają pracować, i decyduje, jak produkt społeczeństwa ma być dzielony między różne dobra i usługi. Mówiąc krótko, w gospodarce nakazowej państwo rozwiązuje podstawowe problemy ekonomiczne, a mo­że to robić, gdyż jest właścicielem środków produkcji i może narzucać swoje decyzje.Żadne współczesne społeczeństwo nie mieści się całkowicie w żadnej z tych skrajnych kategorii. Wszystkie społeczeństwa są raczej gospodar­kami mieszanymi, z elementami rynku i nakazu. Nigdy nie było stuprocentowej gospodarki rynkowej (chociaż dziewiętnastowieczna Anglia była jej bliska).Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych większość decyzji jest podejmowana na rynku. Ale rząd odgrywa znaczną rolę w nadzorowaniu jego funkcjonowania; rządy wydają przepisy, które regulują życie gospodarcze, świadczą usługi edukacyjne i polityczne oraz kontrolują zanieczyszczenie środowiska. W więk­szości współczesnych społeczeństw istnieje gospodarka mieszana.

Comments are closed.