Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Jak korzystnie kupić euro?

    Chociaż konieczność wymiany złotówek na euro wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wyjazdami za granicę w celach turystycznych, istnieje mnóstwo innych sytuacji, kiedy konieczna będzie wizyta w kantorze. Wśród nich wymienić można chociażby prowadzenie własnej działalności gospodarczej i wynikającej z tego współpracy z zagranicznymi …Read More »
  • Gospodarka nakazowa

    W przeciwieństwie do tego, w gospodarce nakazowej wszystkie ważne decyzje dotyczące produkcji i podziału podejmuje rząd. W gospodarce nakazowej, takiej jak panująca w Związku Radzieckim przez większą część XX w., państwo jest właścicielem większości środków produkcji (ziemi i kapitału); jest także właścicielem przedsiębiorstw w większości …Read More »
  • Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

    Nie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na …Read More »

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna jest spółką podobną bardzo do spółki komandytowo- akcyjnej w wielu założeniach. Podobnie, jak w przypadku wszystkich spółek, poza spółką jawną, spółka ta zostaje zawsze powoływana na podstawie statutu w formie aktu notarialnego. Jeśli natomiast chodzi o wkład kapitału zakładowego, to ta spółka jest najdroższa ze wszystkich. Wkład tej spółki jest stały i wynosi pięćset tysięcy, a tworzyć go mogą akcje o równej wartości nominalnej nie niższej niż jeden grosz. Jeśli chodzi o zobowiązania to wygląda to podobnie, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Za zobowiązania tej spółki odpowiadają zarówno spółka jak i osoby fizyczne, które reprezentowały tę spółkę. Akcjonariusze odpowiadają solidarnie ze spółką proporcjonalnie do wartości wniesionego wkładu, określonego w dokumentach założycielskich. Organy przewodniczące spółką akcyjną również podobne są do organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to walne zgromadzenie akcjonariuszy (organ uchwałodawczy), rada nadzorcza i zarząd. Sposób wynagrodzenia jest natomiast bardzo podobny do wynagrodzenia spółki komandytowo- akcyjnej. Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku przeznaczonym do podziału, proporcjonalnie do ilości posiadanych akcji. Widać więc, że spółki są bardzo ważną częścią światowego biznesu i każda osoba pełnoletnia może poważnie zastanowić się nad swym udziałem w dowolnej, wybranej przez siebie spółce. Radziłabym jednak poważnie się zastanowić nad rodzajem spółki, jaki chcemy wybrać.

Comments are closed.