Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Spółka jawna

    W biznesie bardzo ważną rzeczą są spółki. Trzeba o tym pomyśleć, zwłaszcza iż zgadzając się na spółkę decydujemy się na podział kosztów, jakie wnosimy zakładając firmę. W koszty takie wpisać możemy koszty wyposażenia, towaru oraz wynajem lokalu. Warto jest więc zakładać spółki. Najpopularniejszym rodzajem spółki …Read More »
  • Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

    Nie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na …Read More »
  • Rozwój przedsiębiorstw w Polsce

    Warto wskazać na fakt, że obecni coraz więcej naszych rodaków zdecydowanych jest na korzystanie z usług czegoś takiego, jak firmy logistyczne. Wskazać tu bowiem trzeba, że coraz więcej Polaków decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. To zaś sprawia, że chętnie korzystamy z pomocy fachowców …Read More »

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna jest spółką podobną bardzo do spółki komandytowo- akcyjnej w wielu założeniach. Podobnie, jak w przypadku wszystkich spółek, poza spółką jawną, spółka ta zostaje zawsze powoływana na podstawie statutu w formie aktu notarialnego. Jeśli natomiast chodzi o wkład kapitału zakładowego, to ta spółka jest najdroższa ze wszystkich. Wkład tej spółki jest stały i wynosi pięćset tysięcy, a tworzyć go mogą akcje o równej wartości nominalnej nie niższej niż jeden grosz. Jeśli chodzi o zobowiązania to wygląda to podobnie, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Za zobowiązania tej spółki odpowiadają zarówno spółka jak i osoby fizyczne, które reprezentowały tę spółkę. Akcjonariusze odpowiadają solidarnie ze spółką proporcjonalnie do wartości wniesionego wkładu, określonego w dokumentach założycielskich. Organy przewodniczące spółką akcyjną również podobne są do organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to walne zgromadzenie akcjonariuszy (organ uchwałodawczy), rada nadzorcza i zarząd. Sposób wynagrodzenia jest natomiast bardzo podobny do wynagrodzenia spółki komandytowo- akcyjnej. Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku przeznaczonym do podziału, proporcjonalnie do ilości posiadanych akcji. Widać więc, że spółki są bardzo ważną częścią światowego biznesu i każda osoba pełnoletnia może poważnie zastanowić się nad swym udziałem w dowolnej, wybranej przez siebie spółce. Radziłabym jednak poważnie się zastanowić nad rodzajem spółki, jaki chcemy wybrać.

Comments are closed.