Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Gospodarka rynkowa

    Ogólnie biorąc, rozróżniamy dwa fundamentalnie odmienne sposoby organizowania gospodarki. Na jednym krańcu rząd podejmuje większość decyzji ekonomicznych, a ci, którzy znajdują się na wyższych szczeblach hierarchii, wydają rozkazy ekonomiczne tym, którzy znajdują się na niższych szczeblach. Na drugim krańcu decyzje są podejmowane na rynku, gdzie …Read More »
  • Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

    Nie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na …Read More »
  • Wykorzystywanie płytek gresowych Poznań na terenie prywatnej posesji

    Różnej wielkości płytki gresowe Poznań mogą być wykorzystywane podczas prac przeprowadzanych w różnych częściach prywatnej posesji. Dzieje się tak dlatego że posiadają one najwyższą jakość, są bardzo odporne i trwałe, a jednocześnie dobrze wyglądają i nie trzeba przykładać zbyt wielkiej wagi do miejsca ich sprzedaży, …Read More »

Skutki zbyt wysokiej inflacji

Zbyt wysoka inflacja, zwłaszcza hiperinflacja są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Jednym ze skutków jest brak możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ wszystkie firmy i przedsiębiorstwa nie mają jak opracować planu działania na rynku i planu swojego rozwoju. Ważnym i niekorzystnym skutkiem jest także osłabienie skłonności do oszczędzania pieniędzy, co jest równie groźne dla klienta, jak i potencjalnego przedsiębiorcy. Chodzi tutaj o środki przydatne w razie jakichkolwiek problemów finansowych, na tzw. „czarną godzinę”. Czasami, w przypadku hiperinflacji władze państwa są zmuszone do zamrożenie pieniędzy i ograniczenia produkcji dóbr. W Polsce mieliśmy ten okres, gdy wprowadzono system kartkowy dostępności na towary. Państwo, aby przeciwdziałać stara się wprowadzić szereg działań, które momentalnie powodują pogorszenie sytuacji, by potem poprawiła się ona. Po pierwsze jest to ograniczenie budżetu państwa, by ograniczyć wydatki. Tworzą w ten sposób warunki do wzrastania konkurencji, co prowadzi natomiast do wzrostu poziomu jakości poszczególnych towarów. Innym działaniem jest zmniejszenie kosztów produkcji w przedsiębiorstwach, przez obniżenie inwestycji i wynagrodzeń pracowników, zatrudnionych w danej firmie. Istotną rolę ma także podniesienie stop procentowych, co prowadzi do podniesienia kosztów kredytów. Przeciętni ludzie zniechęcają się wtedy do kredytów, decydując na oszczędzanie pieniędzy, co jest równoznaczne z procesem „zamrożenia pieniądza”.

Comments are closed.