Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Przyczyny inflacji

    Inflacja jest zjawiskiem stale towarzyszącym polskiej gospodarce. Jest ona jednak zupełnie niegroźna, jeśli nie przekracza trzech procent. Jeśli natomiast przekracza sto procent, to nazywana jest hiperinflacją i bardzo zagraża dalszemu, poprawnemu rozwojowi gospodarki. Jakie są przyczyny hiperinflacji? Postaram się je przybliżyć w kilku zdaniach. Po …Read More »
  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny

  • Kredyt dla firm bez zaświadczeń – kiedy pilnie potrzebujesz gotówki

    Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą nierzadko muszą radzić sobie z problemami finansowymi, które pojawiają się niezależnie od nich. Przykładem takiej sytuacji może być np. spóźniający się ze spłatą zobowiązań kontrahent, co uniemożliwia zakup materiałów niezbędnych do produkcji, uiszczenie opłat w ZUS lub US albo zachowanie …Read More »

Skutki zbyt wysokiej inflacji

Zbyt wysoka inflacja, zwłaszcza hiperinflacja są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Jednym ze skutków jest brak możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ wszystkie firmy i przedsiębiorstwa nie mają jak opracować planu działania na rynku i planu swojego rozwoju. Ważnym i niekorzystnym skutkiem jest także osłabienie skłonności do oszczędzania pieniędzy, co jest równie groźne dla klienta, jak i potencjalnego przedsiębiorcy. Chodzi tutaj o środki przydatne w razie jakichkolwiek problemów finansowych, na tzw. „czarną godzinę”. Czasami, w przypadku hiperinflacji władze państwa są zmuszone do zamrożenie pieniędzy i ograniczenia produkcji dóbr. W Polsce mieliśmy ten okres, gdy wprowadzono system kartkowy dostępności na towary. Państwo, aby przeciwdziałać stara się wprowadzić szereg działań, które momentalnie powodują pogorszenie sytuacji, by potem poprawiła się ona. Po pierwsze jest to ograniczenie budżetu państwa, by ograniczyć wydatki. Tworzą w ten sposób warunki do wzrastania konkurencji, co prowadzi natomiast do wzrostu poziomu jakości poszczególnych towarów. Innym działaniem jest zmniejszenie kosztów produkcji w przedsiębiorstwach, przez obniżenie inwestycji i wynagrodzeń pracowników, zatrudnionych w danej firmie. Istotną rolę ma także podniesienie stop procentowych, co prowadzi do podniesienia kosztów kredytów. Przeciętni ludzie zniechęcają się wtedy do kredytów, decydując na oszczędzanie pieniędzy, co jest równoznaczne z procesem „zamrożenia pieniądza”.

Comments are closed.