Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Polacy biorą kredyty na potęgę

    Komisja Finansów w Unii Europejskiej wyliczyła, że Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów członkowskich pod względem liczby zawieranych kredytów. Obliczenia wskazują, że średnia roczna kwota zobowiązania wśród Polaków, którzy mają kredyt lub pożyczkę, wynosi około 4382zł. Oznacza to, że jeśli w Polsce jest zarejestrowanych około …Read More »
  • Sprawniejsze zarządzanie dużą firmą? To możliwe z systemem SAP ERP!

    Chyba nikt już nie wyobraża sobie prowadzenia firmy bez odpowiedniego sprzętu komputerowego i oprogramowania dostosowanego do konkretnego rodzaju działalności gospodarczej. W dużych firmach liczy się sprawne gromadzenie danych, a także ich swobodny przepływ pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa. Właśnie do tego celu służy SAP ERP, czyli …Read More »
  • Granica możliwości produkcyjnych

    Społeczeństwa nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą. Są one ograniczone przez dostępne zasoby i techniki. Jako przykład przyjmijmy wydatki na obronę.Poszczególne kraje zawsze musiały decydować, jaką ilość swych ograniczonych zasobów przeznaczyć na przemysł zbrojeniowy, a jaką na inne dziedziny (takie jak nowe fabryki lub edukacja). …Read More »

Skutki zbyt wysokiej inflacji

Zbyt wysoka inflacja, zwłaszcza hiperinflacja są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Jednym ze skutków jest brak możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ wszystkie firmy i przedsiębiorstwa nie mają jak opracować planu działania na rynku i planu swojego rozwoju. Ważnym i niekorzystnym skutkiem jest także osłabienie skłonności do oszczędzania pieniędzy, co jest równie groźne dla klienta, jak i potencjalnego przedsiębiorcy. Chodzi tutaj o środki przydatne w razie jakichkolwiek problemów finansowych, na tzw. „czarną godzinę”. Czasami, w przypadku hiperinflacji władze państwa są zmuszone do zamrożenie pieniędzy i ograniczenia produkcji dóbr. W Polsce mieliśmy ten okres, gdy wprowadzono system kartkowy dostępności na towary. Państwo, aby przeciwdziałać stara się wprowadzić szereg działań, które momentalnie powodują pogorszenie sytuacji, by potem poprawiła się ona. Po pierwsze jest to ograniczenie budżetu państwa, by ograniczyć wydatki. Tworzą w ten sposób warunki do wzrastania konkurencji, co prowadzi natomiast do wzrostu poziomu jakości poszczególnych towarów. Innym działaniem jest zmniejszenie kosztów produkcji w przedsiębiorstwach, przez obniżenie inwestycji i wynagrodzeń pracowników, zatrudnionych w danej firmie. Istotną rolę ma także podniesienie stop procentowych, co prowadzi do podniesienia kosztów kredytów. Przeciętni ludzie zniechęcają się wtedy do kredytów, decydując na oszczędzanie pieniędzy, co jest równoznaczne z procesem „zamrożenia pieniądza”.

Comments are closed.