Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Kształtowanie imperializmu

    Kształtowanie i ukształtowanie się imperializmu oddziaływało na funkcjonowanie i rozwój gospodarki monopolistycznej państw imperialistycznych. Ważnym źródłem zysków monopoli stały się kraje kolonialne i zależne, będące obszarem ich ekspansji, wywozu kapitału, źródłem tanich surowców i terenem zyskownego zbytu towarów. Stanowiło to jeden z istotniejszych elementów mechanizmu …Read More »
  • Produkcja w Galicji

    W Galicji wzrostowi produkcji przemysłowej sprzyjały dwa czynniki: wzmożony napływ kapitałów austriackich oraz polityka gospodarcza władz państwowych. Na terytorium słabo rozwiniętego gospodarczo zaboru, o dużych nadwyżkach ludności, istniały korzystne warunki do lokaty kapitałów, które kierowano przede wszystkim do przedsiębiorstw większych, wykorzystując pośrednictwo banków galicyjskich. Z …Read More »
  • Granice kryzysu

    Proces szerzenia się kryzysu ma swoje granice. Produkcja nie może przecież spaść do zera. Tą absolutną granicą jest fizjologiczna bariera odżywiania; społeczeństwo nie może skazać się na samozagładę. Rodziny bezrobotnych czy nisko zarabiających będą wyzbywały się wszystkiego, nawet obrączek ślubnych, by uchronić się przed głodem. …Read More »

Skutki zbyt wysokiej inflacji

Zbyt wysoka inflacja, zwłaszcza hiperinflacja są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Jednym ze skutków jest brak możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ wszystkie firmy i przedsiębiorstwa nie mają jak opracować planu działania na rynku i planu swojego rozwoju. Ważnym i niekorzystnym skutkiem jest także osłabienie skłonności do oszczędzania pieniędzy, co jest równie groźne dla klienta, jak i potencjalnego przedsiębiorcy. Chodzi tutaj o środki przydatne w razie jakichkolwiek problemów finansowych, na tzw. „czarną godzinę”. Czasami, w przypadku hiperinflacji władze państwa są zmuszone do zamrożenie pieniędzy i ograniczenia produkcji dóbr. W Polsce mieliśmy ten okres, gdy wprowadzono system kartkowy dostępności na towary. Państwo, aby przeciwdziałać stara się wprowadzić szereg działań, które momentalnie powodują pogorszenie sytuacji, by potem poprawiła się ona. Po pierwsze jest to ograniczenie budżetu państwa, by ograniczyć wydatki. Tworzą w ten sposób warunki do wzrastania konkurencji, co prowadzi natomiast do wzrostu poziomu jakości poszczególnych towarów. Innym działaniem jest zmniejszenie kosztów produkcji w przedsiębiorstwach, przez obniżenie inwestycji i wynagrodzeń pracowników, zatrudnionych w danej firmie. Istotną rolę ma także podniesienie stop procentowych, co prowadzi do podniesienia kosztów kredytów. Przeciętni ludzie zniechęcają się wtedy do kredytów, decydując na oszczędzanie pieniędzy, co jest równoznaczne z procesem „zamrożenia pieniądza”.

Comments are closed.