Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Przyczyny inflacji

    Inflacja jest zjawiskiem stale towarzyszącym polskiej gospodarce. Jest ona jednak zupełnie niegroźna, jeśli nie przekracza trzech procent. Jeśli natomiast przekracza sto procent, to nazywana jest hiperinflacją i bardzo zagraża dalszemu, poprawnemu rozwojowi gospodarki. Jakie są przyczyny hiperinflacji? Postaram się je przybliżyć w kilku zdaniach. Po …Read More »
  • Gospodarowanie zasobami

    Warto wskazać na fakt, że ziemia i człowiek są niejako elementami komplementarnymi. Wskazać tu bowiem trzeba, że człowiek bez ziemi i jej złóż naturalnych nie może normalnie funkcjonować. To bowiem dzięki surowcom i zasobom naturalnym każdy z nas może normalnie funkcjonować w świecie. Dzięki bowiem …Read More »
  • Spółka akcyjna

    Spółka akcyjna jest spółką podobną bardzo do spółki komandytowo- akcyjnej w wielu założeniach. Podobnie, jak w przypadku wszystkich spółek, poza spółką jawną, spółka ta zostaje zawsze powoływana na podstawie statutu w formie aktu notarialnego. Jeśli natomiast chodzi o wkład kapitału zakładowego, to ta spółka jest …Read More »

Rozwój gospodarczy

Stadium kapitalizmu państwowo-monopolistycznego dzieli się już wyraźnie na dwie fazy. Pierwsza trwała od ok. 1950 r. do początku lat siedemdziesiątych; cechował ja szybki rozwój gospodarczy wysoko rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Druga faza trwa od 1973 r., kiedy to rozpoczął się kryzys gospodarczy całego świata kapitalistycznego. Przejście kapitalizmu w nowe stadium, strukturalne zmiany jego gospodarki odblokowały działanie endogenicznych czynników wzrostu gospodarczego. Czynniki te zostały już omówione. Tutaj dodamy, że siła działania mechanizmu wzrostu została nawet zwiększona w porównaniu z dobrymi okresami działania tego mechanizmu w przeszłości. Struktura własności wielkich przedsiębiorstw-monopoli jest podstawą tego, że cechuje je większa skłonność do rozwoju niż ich poprzedniczki — tj. przedsiębiorstwa z ostatnich dekad XIX wieku, nie mówiąc już o monopolach z pierwszej połowy XX wieku. Monopole o zdekoncentrowanej własności kapitału są zainteresowane w rozbudowie aparatu wytwórczego. Pamiętajmy bowiem, że władzę nad własnością monopoli-gigantów sprawuje ich kierownictwo (menedżerowie) i że trwałość sprawowania tej władzy oraz poziom dochodów menedżerów nie zależy głównie od tego, jaki odsetek akcji przedsiębiorstwa jest w ich posiadaniu, lecz przede wszystkim od rozwoju firmy, wzrostu sprzedaży i masy zysku. A podstawą rozwoju monopolu-korporacji są oczywiście inwestycje. Można powiedzieć, że wystąpiło w gruncie rzeczy nowe zjawisko: „wyścig o rozwój” korporacji przemysłowych. Pod tym względem konkurują ze sobą wszystkie korporacje, wszystkie liczące się firmy w danej branży; każda z nich dąży do tego, aby osiągnąć jak najwyższe wskaźniki sprzedaży, zysków itd.

Comments are closed.