Advertisement
System reklamy Test
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Wymiana dolara online

    Dolar jest bardzo popularną walutą. W dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi ją kupuje. Niektórzy też chcą go sprzedać, ponieważ pracują za granicą i właśnie zarabiają w dolarach. To oni najczęściej korzystają z kantorów.Read More »
  • Spółka jawna

    W biznesie bardzo ważną rzeczą są spółki. Trzeba o tym pomyśleć, zwłaszcza iż zgadzając się na spółkę decydujemy się na podział kosztów, jakie wnosimy zakładając firmę. W koszty takie wpisać możemy koszty wyposażenia, towaru oraz wynajem lokalu. Warto jest więc zakładać spółki. Najpopularniejszym rodzajem spółki …Read More »
  • Eleganckie wnętrza – jak urządzić salon?

    Aranżacja salonu wielu osobom sprawia trudności, ponieważ pomieszczenie to należy do najbardziej reprezentacyjnych w domu. Jednocześnie w wielu mieszkaniach pełni on również funkcję jadalni czy gabinetu, a wieczorem stanowi przestrzeń do wspólnego spędzania czasu w gronie bliskich. Jak urządzić salon, aby wyglądał stylowo?Read More »

Rozwój gospodarczy

Stadium kapitalizmu państwowo-monopolistycznego dzieli się już wyraźnie na dwie fazy. Pierwsza trwała od ok. 1950 r. do początku lat siedemdziesiątych; cechował ja szybki rozwój gospodarczy wysoko rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Druga faza trwa od 1973 r., kiedy to rozpoczął się kryzys gospodarczy całego świata kapitalistycznego. Przejście kapitalizmu w nowe stadium, strukturalne zmiany jego gospodarki odblokowały działanie endogenicznych czynników wzrostu gospodarczego. Czynniki te zostały już omówione. Tutaj dodamy, że siła działania mechanizmu wzrostu została nawet zwiększona w porównaniu z dobrymi okresami działania tego mechanizmu w przeszłości. Struktura własności wielkich przedsiębiorstw-monopoli jest podstawą tego, że cechuje je większa skłonność do rozwoju niż ich poprzedniczki — tj. przedsiębiorstwa z ostatnich dekad XIX wieku, nie mówiąc już o monopolach z pierwszej połowy XX wieku. Monopole o zdekoncentrowanej własności kapitału są zainteresowane w rozbudowie aparatu wytwórczego. Pamiętajmy bowiem, że władzę nad własnością monopoli-gigantów sprawuje ich kierownictwo (menedżerowie) i że trwałość sprawowania tej władzy oraz poziom dochodów menedżerów nie zależy głównie od tego, jaki odsetek akcji przedsiębiorstwa jest w ich posiadaniu, lecz przede wszystkim od rozwoju firmy, wzrostu sprzedaży i masy zysku. A podstawą rozwoju monopolu-korporacji są oczywiście inwestycje. Można powiedzieć, że wystąpiło w gruncie rzeczy nowe zjawisko: „wyścig o rozwój” korporacji przemysłowych. Pod tym względem konkurują ze sobą wszystkie korporacje, wszystkie liczące się firmy w danej branży; każda z nich dąży do tego, aby osiągnąć jak najwyższe wskaźniki sprzedaży, zysków itd.

Comments are closed.