Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Polska przesiębiorczość

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju formy przedsiębiorczości. Wskazać tu bowiem trzeba na fakt, że obecnie coraz więcej osób w naszym kraju podejmuje się prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż przeróżne formy …Read More »
  • Wykorzystywanie płytek gresowych Poznań na terenie prywatnej posesji

    Różnej wielkości płytki gresowe Poznań mogą być wykorzystywane podczas prac przeprowadzanych w różnych częściach prywatnej posesji. Dzieje się tak dlatego że posiadają one najwyższą jakość, są bardzo odporne i trwałe, a jednocześnie dobrze wyglądają i nie trzeba przykładać zbyt wielkiej wagi do miejsca ich sprzedaży, …Read More »
  • Jak korzystnie kupić euro?

    Chociaż konieczność wymiany złotówek na euro wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wyjazdami za granicę w celach turystycznych, istnieje mnóstwo innych sytuacji, kiedy konieczna będzie wizyta w kantorze. Wśród nich wymienić można chociażby prowadzenie własnej działalności gospodarczej i wynikającej z tego współpracy z zagranicznymi …Read More »

Rozwój gospodarczy

Stadium kapitalizmu państwowo-monopolistycznego dzieli się już wyraźnie na dwie fazy. Pierwsza trwała od ok. 1950 r. do początku lat siedemdziesiątych; cechował ja szybki rozwój gospodarczy wysoko rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Druga faza trwa od 1973 r., kiedy to rozpoczął się kryzys gospodarczy całego świata kapitalistycznego. Przejście kapitalizmu w nowe stadium, strukturalne zmiany jego gospodarki odblokowały działanie endogenicznych czynników wzrostu gospodarczego. Czynniki te zostały już omówione. Tutaj dodamy, że siła działania mechanizmu wzrostu została nawet zwiększona w porównaniu z dobrymi okresami działania tego mechanizmu w przeszłości. Struktura własności wielkich przedsiębiorstw-monopoli jest podstawą tego, że cechuje je większa skłonność do rozwoju niż ich poprzedniczki — tj. przedsiębiorstwa z ostatnich dekad XIX wieku, nie mówiąc już o monopolach z pierwszej połowy XX wieku. Monopole o zdekoncentrowanej własności kapitału są zainteresowane w rozbudowie aparatu wytwórczego. Pamiętajmy bowiem, że władzę nad własnością monopoli-gigantów sprawuje ich kierownictwo (menedżerowie) i że trwałość sprawowania tej władzy oraz poziom dochodów menedżerów nie zależy głównie od tego, jaki odsetek akcji przedsiębiorstwa jest w ich posiadaniu, lecz przede wszystkim od rozwoju firmy, wzrostu sprzedaży i masy zysku. A podstawą rozwoju monopolu-korporacji są oczywiście inwestycje. Można powiedzieć, że wystąpiło w gruncie rzeczy nowe zjawisko: „wyścig o rozwój” korporacji przemysłowych. Pod tym względem konkurują ze sobą wszystkie korporacje, wszystkie liczące się firmy w danej branży; każda z nich dąży do tego, aby osiągnąć jak najwyższe wskaźniki sprzedaży, zysków itd.

Comments are closed.