Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Gdzie szukać informacji na temat tego, jak przeprowadzić remont?

    Niewątpliwie jedną z najlepszych dla potencjalnego klienta sklepów budowlanych opcją odnośnie tego, gdzie znaleźć treści ważne przy montażu i przeprowadzaniu różnego rodzaju remontów jest skorzystanie z Internetu.Read More »
  • Kształtowanie imperializmu

    Kształtowanie i ukształtowanie się imperializmu oddziaływało na funkcjonowanie i rozwój gospodarki monopolistycznej państw imperialistycznych. Ważnym źródłem zysków monopoli stały się kraje kolonialne i zależne, będące obszarem ich ekspansji, wywozu kapitału, źródłem tanich surowców i terenem zyskownego zbytu towarów. Stanowiło to jeden z istotniejszych elementów mechanizmu …Read More »
  • Granica a rynek

    Jednym z podstawowych problemów ekonomii politycznej – podkreślo­nym w cytacie z Keynesa – jest podejmowanie decyzji o właściwym rozgraniczeniu między państwem a rynkiem. Warto zbadać, jak te granice się zmieniały aż do stanu obecnego. W średniowieczu arystokracja i cechy kierowały większością działalności gospodarczej w Europie …Read More »

Rozwój gospodarczy

Stadium kapitalizmu państwowo-monopolistycznego dzieli się już wyraźnie na dwie fazy. Pierwsza trwała od ok. 1950 r. do początku lat siedemdziesiątych; cechował ja szybki rozwój gospodarczy wysoko rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Druga faza trwa od 1973 r., kiedy to rozpoczął się kryzys gospodarczy całego świata kapitalistycznego. Przejście kapitalizmu w nowe stadium, strukturalne zmiany jego gospodarki odblokowały działanie endogenicznych czynników wzrostu gospodarczego. Czynniki te zostały już omówione. Tutaj dodamy, że siła działania mechanizmu wzrostu została nawet zwiększona w porównaniu z dobrymi okresami działania tego mechanizmu w przeszłości. Struktura własności wielkich przedsiębiorstw-monopoli jest podstawą tego, że cechuje je większa skłonność do rozwoju niż ich poprzedniczki — tj. przedsiębiorstwa z ostatnich dekad XIX wieku, nie mówiąc już o monopolach z pierwszej połowy XX wieku. Monopole o zdekoncentrowanej własności kapitału są zainteresowane w rozbudowie aparatu wytwórczego. Pamiętajmy bowiem, że władzę nad własnością monopoli-gigantów sprawuje ich kierownictwo (menedżerowie) i że trwałość sprawowania tej władzy oraz poziom dochodów menedżerów nie zależy głównie od tego, jaki odsetek akcji przedsiębiorstwa jest w ich posiadaniu, lecz przede wszystkim od rozwoju firmy, wzrostu sprzedaży i masy zysku. A podstawą rozwoju monopolu-korporacji są oczywiście inwestycje. Można powiedzieć, że wystąpiło w gruncie rzeczy nowe zjawisko: „wyścig o rozwój” korporacji przemysłowych. Pod tym względem konkurują ze sobą wszystkie korporacje, wszystkie liczące się firmy w danej branży; każda z nich dąży do tego, aby osiągnąć jak najwyższe wskaźniki sprzedaży, zysków itd.

Comments are closed.