Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Gospodarowanie zasobami

    Warto wskazać na fakt, że ziemia i człowiek są niejako elementami komplementarnymi. Wskazać tu bowiem trzeba, że człowiek bez ziemi i jej złóż naturalnych nie może normalnie funkcjonować. To bowiem dzięki surowcom i zasobom naturalnym każdy z nas może normalnie funkcjonować w świecie. Dzięki bowiem …Read More »
  • Skutki zbyt wysokiej inflacji

    Zbyt wysoka inflacja, zwłaszcza hiperinflacja są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Jednym ze skutków jest brak możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ wszystkie firmy i przedsiębiorstwa nie mają jak opracować planu działania na rynku i planu swojego rozwoju. Ważnym i niekorzystnym skutkiem jest także osłabienie …Read More »
  • Ile można dostać zwrotu kosztów pogrzebu?

    Nie każdy ma tyle pieniędzy, by zapłacić za cały pogrzeb, a później jeszcze za pomnik. Dlatego istnieje coś takiego w Polsce jak zasiłek pogrzebowy, który jest przyznawany przez ZUS. Od roku 2011 wynosi on 4 tysiące złotych i zazwyczaj wystarcza na same koszty pogrzebu, na …Read More »

Rozwinięty kapitalizm

W stadium rozwiniętego kapitalizmu wolnokonkurencyjnego czynnik poziomu sił wytwórczych nie limitował już wysokości stopy aku­mulacji. Wraz z osiągnięciem stosunkowo wysokiego poziomu produkcji i dochodu (na jednego mieszkańca) stopa akumulacji mogła na ogół osią­gać optymalną wysokość. Optymalną, tzn. taką, która zapewniałaby za­trudnienie całego przyrostu siły roboczej oraz przynosiła „odczuwalny” w krótkich okresach wzrost dochodu narodowego. Można przyjąć, że po­winien to być wzrost dochodu w granicach 4—5% rocznie dający przy­rost na jednego mieszkańca 3—4% rocznie; wymaga to stopy akumulacji brutto w granicach 25—30%. Przyczyny tego, że rozwinięta gospodarka kapitalistyczna przeważnie nie osiągała optymalnej stopy akumulacji, są następujące.Realizacja celu produkcji kapitalistycznej wymaga, aby w mechani­zmie jej funkcjonowania występował czynnik wolnej siły roboczej w po­staci bezrobocia. Stopa akumulacji optymalnej wysokości, a więc dają­cej pełne zatrudnienie, byłaby sprzeczna z „regułami gry” gospodarki kapitalistycznej. Druga przyczyna, najważniejsza, to sprzeczność między zyskami a płacami wyrażająca się w tendencji do hamowania wzrostu płac, prowadząca do powstawania barier wzrostu konsumpcji i zbytu to­warów.

Comments are closed.