Advertisement
Sprawdź nasze tłumaczenia techniczne angielski oferowane prze Att Interwers
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Gospodarka nakazowa

    W przeciwieństwie do tego, w gospodarce nakazowej wszystkie ważne decyzje dotyczące produkcji i podziału podejmuje rząd. W gospodarce nakazowej, takiej jak panująca w Związku Radzieckim przez większą część XX w., państwo jest właścicielem większości środków produkcji (ziemi i kapitału); jest także właścicielem przedsiębiorstw w większości …Read More »
  • Kapitalizm a socjalizm?

    Główna sprzecznością współczesnego świata stała się sprzeczność między kapitalizmem i socjalizmem; jej podstawowym wyrazem jest walka kapitalizmu z socjalizmem, której różnorodne formy usiłują zapobiec rozszerzaniu i umacnianiu się socjalizmu. Areną bezpośredniej walki kapitalizmu z socjalizmem stają się także kraje Trzeciego Świata; kapitalizm usiłuje zapobiec ewolucji …Read More »
  • Czy opłaca brać się kredyt?

    Kiedy nie mamy wystarczająco wiele pieniędzy choćby na wakacyjny wyjazd, czy też inną życiową przyjemność, najczęściej rozważamy wzięcie kredytu. Czy to w ogóle się opłaca i jak wziąć kredyt, by na tym nie stracić? Dzisiaj temu zagadnieniu przyjrzymy się nieco bliżej, próbując szczerze odpowiedzieć na …Read More »

Rozwinięty kapitalizm

W stadium rozwiniętego kapitalizmu wolnokonkurencyjnego czynnik poziomu sił wytwórczych nie limitował już wysokości stopy aku­mulacji. Wraz z osiągnięciem stosunkowo wysokiego poziomu produkcji i dochodu (na jednego mieszkańca) stopa akumulacji mogła na ogół osią­gać optymalną wysokość. Optymalną, tzn. taką, która zapewniałaby za­trudnienie całego przyrostu siły roboczej oraz przynosiła „odczuwalny” w krótkich okresach wzrost dochodu narodowego. Można przyjąć, że po­winien to być wzrost dochodu w granicach 4—5% rocznie dający przy­rost na jednego mieszkańca 3—4% rocznie; wymaga to stopy akumulacji brutto w granicach 25—30%. Przyczyny tego, że rozwinięta gospodarka kapitalistyczna przeważnie nie osiągała optymalnej stopy akumulacji, są następujące.Realizacja celu produkcji kapitalistycznej wymaga, aby w mechani­zmie jej funkcjonowania występował czynnik wolnej siły roboczej w po­staci bezrobocia. Stopa akumulacji optymalnej wysokości, a więc dają­cej pełne zatrudnienie, byłaby sprzeczna z „regułami gry” gospodarki kapitalistycznej. Druga przyczyna, najważniejsza, to sprzeczność między zyskami a płacami wyrażająca się w tendencji do hamowania wzrostu płac, prowadząca do powstawania barier wzrostu konsumpcji i zbytu to­warów.

Comments are closed.