Advertisement
System reklamy Test
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Wykorzystywanie płytek gresowych Poznań na terenie prywatnej posesji

    Różnej wielkości płytki gresowe Poznań mogą być wykorzystywane podczas prac przeprowadzanych w różnych częściach prywatnej posesji. Dzieje się tak dlatego że posiadają one najwyższą jakość, są bardzo odporne i trwałe, a jednocześnie dobrze wyglądają i nie trzeba przykładać zbyt wielkiej wagi do miejsca ich sprzedaży, …Read More »
  • Rozwój gospodarczy

    Stadium kapitalizmu państwowo-monopolistycznego dzieli się już wyraźnie na dwie fazy. Pierwsza trwała od ok. 1950 r. do początku lat siedemdziesiątych; cechował ja szybki rozwój gospodarczy wysoko rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Druga faza trwa od 1973 r., kiedy to rozpoczął się kryzys gospodarczy całego świata kapitalistycznego. Przejście …Read More »
  • Stawianie kabiny prysznicowej

    W obecnych czasach kabiny prysznicowe znajdują się w bardzo wielu domach. Niezależnie od tego, czy w jakimś domu znajduje się też wanna, to jego część składową stanowi również kabina prysznicowa. Dzieje się tak dzięki temu, kabiny prysznicowe są naprawdę bardzo wygodne i pozwalają one na …Read More »

Rozwinięty kapitalizm

W stadium rozwiniętego kapitalizmu wolnokonkurencyjnego czynnik poziomu sił wytwórczych nie limitował już wysokości stopy aku­mulacji. Wraz z osiągnięciem stosunkowo wysokiego poziomu produkcji i dochodu (na jednego mieszkańca) stopa akumulacji mogła na ogół osią­gać optymalną wysokość. Optymalną, tzn. taką, która zapewniałaby za­trudnienie całego przyrostu siły roboczej oraz przynosiła „odczuwalny” w krótkich okresach wzrost dochodu narodowego. Można przyjąć, że po­winien to być wzrost dochodu w granicach 4—5% rocznie dający przy­rost na jednego mieszkańca 3—4% rocznie; wymaga to stopy akumulacji brutto w granicach 25—30%. Przyczyny tego, że rozwinięta gospodarka kapitalistyczna przeważnie nie osiągała optymalnej stopy akumulacji, są następujące.Realizacja celu produkcji kapitalistycznej wymaga, aby w mechani­zmie jej funkcjonowania występował czynnik wolnej siły roboczej w po­staci bezrobocia. Stopa akumulacji optymalnej wysokości, a więc dają­cej pełne zatrudnienie, byłaby sprzeczna z „regułami gry” gospodarki kapitalistycznej. Druga przyczyna, najważniejsza, to sprzeczność między zyskami a płacami wyrażająca się w tendencji do hamowania wzrostu płac, prowadząca do powstawania barier wzrostu konsumpcji i zbytu to­warów.

Comments are closed.