Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny

  • Granice kryzysu

    Proces szerzenia się kryzysu ma swoje granice. Produkcja nie może przecież spaść do zera. Tą absolutną granicą jest fizjologiczna bariera odżywiania; społeczeństwo nie może skazać się na samozagładę. Rodziny bezrobotnych czy nisko zarabiających będą wyzbywały się wszystkiego, nawet obrączek ślubnych, by uchronić się przed głodem. …Read More »
  • Skąd środki na rozbudowe taboru

    Wskazać trzeba na fakt, że obecnie w naszym kraju przezywamy dynamiczny rozwój gospodarczy. Okazuje się bowiem, że obok przedsiębiorstw, które upadają, jest bardzo wiele przedsiębiorstw, które się rozwijają. Zauważyć jednak trzeba fakt, że rozwój ten nie jest wywołany wspaniałą działalnością naszego państwa. Poglądowa bowiem obserwacja …Read More »

Produkcja w Galicji

W Galicji wzrostowi produkcji przemysłowej sprzyjały dwa czynniki: wzmożony napływ kapitałów austriackich oraz polityka gospodarcza władz państwowych. Na terytorium słabo rozwiniętego gospodarczo zaboru, o dużych nadwyżkach ludności, istniały korzystne warunki do lokaty kapitałów, które kierowano przede wszystkim do przedsiębiorstw większych, wykorzystując pośrednictwo banków galicyjskich. Z reguły od kapitału austriackiego zależały spółki akcyjne, które wobec słabości kapitałów krajowych powstawały powoli. W latach 1905—1910 liczba spółek akcyjnych w Galicji wzrosła z 24 do 56. Wśród nich zaledwie 10 miało siedzibę w kraju. Kapitał obcy lokował się zwłaszcza w przemyśle naftowym, który był najbardziej rozwiniętym działem produkcji. Tylko 0,5% kapitału tego przemysłu pozostawało w rękach polskich. W górnictwie węglowym w rękach polskich znalazło się 26% kapitałów. Obok kapitału austriackiego działały tu kapitały niemiecki, angielski oraz przez pewien czas belgijski. Pamiętać zresztą należy, że przytoczone wskaźniki nie ukazują pełnej roli kapitałów obcych. Zwłaszcza kapitał austriacki wpływał na gospodarkę Galicji różnymi drogami pośrednimi, nieuchwytnymi dla statystyki. Kapitał ukraiński w przemyśle reprezentowały jedynie niektóre drobne zakłady przetwórcze (np. młyny) we wschodniej Galicji.

Comments are closed.