Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Społeczne skutki bezrobocia

    Bezrobocie to nie tylko problemy natury ekonomicznej. Wiadomo, że brak pracy to także kłopoty finansowe dla państwa bowiem wiąże się to z zasiłkami oraz ze spadkiem dochodu państwa bowiem spada płynności konsumencka. Ludzie mniej kupują i nie płacą podatków. Jednak bezrobocie to przede wszystkim ludzkie …Read More »
  • Gdzie najlepiej wymienić franka szwajcarskiego

    Jest co najmniej kilka miejsc, w których można kupić franka szwajcarskiego. Wymiany z CHF na PLN można dokonać w kantorze stacjonarnym. Trzeba tylko wybrać jeden z wielu, w których kurs danej waluty nieco się różni. Mimo to jest jednak dość wysoki, więc to niekoniecznie się …Read More »
  • Spółka jawna

    W biznesie bardzo ważną rzeczą są spółki. Trzeba o tym pomyśleć, zwłaszcza iż zgadzając się na spółkę decydujemy się na podział kosztów, jakie wnosimy zakładając firmę. W koszty takie wpisać możemy koszty wyposażenia, towaru oraz wynajem lokalu. Warto jest więc zakładać spółki. Najpopularniejszym rodzajem spółki …Read More »

Produkcja w Galicji

W Galicji wzrostowi produkcji przemysłowej sprzyjały dwa czynniki: wzmożony napływ kapitałów austriackich oraz polityka gospodarcza władz państwowych. Na terytorium słabo rozwiniętego gospodarczo zaboru, o dużych nadwyżkach ludności, istniały korzystne warunki do lokaty kapitałów, które kierowano przede wszystkim do przedsiębiorstw większych, wykorzystując pośrednictwo banków galicyjskich. Z reguły od kapitału austriackiego zależały spółki akcyjne, które wobec słabości kapitałów krajowych powstawały powoli. W latach 1905—1910 liczba spółek akcyjnych w Galicji wzrosła z 24 do 56. Wśród nich zaledwie 10 miało siedzibę w kraju. Kapitał obcy lokował się zwłaszcza w przemyśle naftowym, który był najbardziej rozwiniętym działem produkcji. Tylko 0,5% kapitału tego przemysłu pozostawało w rękach polskich. W górnictwie węglowym w rękach polskich znalazło się 26% kapitałów. Obok kapitału austriackiego działały tu kapitały niemiecki, angielski oraz przez pewien czas belgijski. Pamiętać zresztą należy, że przytoczone wskaźniki nie ukazują pełnej roli kapitałów obcych. Zwłaszcza kapitał austriacki wpływał na gospodarkę Galicji różnymi drogami pośrednimi, nieuchwytnymi dla statystyki. Kapitał ukraiński w przemyśle reprezentowały jedynie niektóre drobne zakłady przetwórcze (np. młyny) we wschodniej Galicji.

Comments are closed.