Advertisement
Maj 2014
P W Ś C P S N
    Cze »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
  • Rozwoj przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju przezywamy wszechstronny rozwój różnego rodzaju przedsiębiorstw. Okazuje się bowiem, że obok przedsiębiorstw, które upadają, jest bardzo wiele różnego rodzaju przedsiębiorstw, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Warto tu przy okazji wskazać na fakt, że rozwój ten nie …Read More »
  • Równowaga rynkowa

    W każdej chwili niektórzy kupują, a inni sprzedają; firmy wymyślają nowe produkty, a rządy uchwalają i wprowadzają nowe przepisy, odpowiednio zmieniając stare; zagraniczne przedsiębiorstwa zakładają fabryki w Ameryce, a firmy amerykańskie sprzedają swoje produkty za granicą. Jednak w środku tego całego zamieszania rynki bezustannie rozwiązują …Read More »
  • Gospodarka rynkowa

    Ogólnie biorąc, rozróżniamy dwa fundamentalnie odmienne sposoby organizowania gospodarki. Na jednym krańcu rząd podejmuje większość decyzji ekonomicznych, a ci, którzy znajdują się na wyższych szczeblach hierarchii, wydają rozkazy ekonomiczne tym, którzy znajdują się na niższych szczeblach. Na drugim krańcu decyzje są podejmowane na rynku, gdzie …Read More »

Produkcja w Galicji

W Galicji wzrostowi produkcji przemysłowej sprzyjały dwa czynniki: wzmożony napływ kapitałów austriackich oraz polityka gospodarcza władz państwowych. Na terytorium słabo rozwiniętego gospodarczo zaboru, o dużych nadwyżkach ludności, istniały korzystne warunki do lokaty kapitałów, które kierowano przede wszystkim do przedsiębiorstw większych, wykorzystując pośrednictwo banków galicyjskich. Z reguły od kapitału austriackiego zależały spółki akcyjne, które wobec słabości kapitałów krajowych powstawały powoli. W latach 1905—1910 liczba spółek akcyjnych w Galicji wzrosła z 24 do 56. Wśród nich zaledwie 10 miało siedzibę w kraju. Kapitał obcy lokował się zwłaszcza w przemyśle naftowym, który był najbardziej rozwiniętym działem produkcji. Tylko 0,5% kapitału tego przemysłu pozostawało w rękach polskich. W górnictwie węglowym w rękach polskich znalazło się 26% kapitałów. Obok kapitału austriackiego działały tu kapitały niemiecki, angielski oraz przez pewien czas belgijski. Pamiętać zresztą należy, że przytoczone wskaźniki nie ukazują pełnej roli kapitałów obcych. Zwłaszcza kapitał austriacki wpływał na gospodarkę Galicji różnymi drogami pośrednimi, nieuchwytnymi dla statystyki. Kapitał ukraiński w przemyśle reprezentowały jedynie niektóre drobne zakłady przetwórcze (np. młyny) we wschodniej Galicji.

Comments are closed.